Host23. října  2013 v 11:00  

Na břehu necháte všechny problémy, plujete s čistou hlavou, říká mořský vlk Tomáš Kůdela

Tomáš Kůdela ve studiu Českého rozhlasu Region - Foto: Milan Kopecký

Tomáš Kůdela ve studiu Českého rozhlasu RegionFoto: Milan Kopecký

Tomáš Kůdela pochází z Prahy, s rodinou ale poslední roky žije v Jihlavě. Přestože se narodil jako Středoevropan, který o moři četl jen v knížkách, zatoužil už jako malý kluk plout na divokých vlnách. Vystudovaného elektrotechnika totiž láká dobrodružství a neznámo. A tak si Tomáš udělal kapitánské zkoušky, pořídil si loď, a plní si svůj námořnický sen.

„Já lásku k moři cítím jako touhu po poznávání něčeho nového. Toužím se vydat někam do neznáma, a něco tam objevit. Má cesta k moři byla náhodná, kdy jsem v roce 2001 narazil na reklamu, která se týkala kapitánských zkoušek. A tak jsem se do toho pustil,“ vypráví jachtař Kůdela. 

 

Tomáš Kůdela, jachtař

Vložit na svůj web

To byl začátek jeho jachtařské kariéry. Už před tím se ale Tomáš vydal i se svou rodinou na plavbu mezi chorvatskými ostrovy. Půjčili si malý laminátový člun, a uprostřed trasy jim selhal motor. A začala bouře… 

„Na člunu jsem byl já se ženou a dvěma malými dětmi. A cítil jsem, jak nás to odnáší na širé moře. Manželka uřízla pet lahev s pitím a začala z člunu vylévat vodu, já jsem se dal do opravy motoru. Věděl jsem, že mi žádná součástka nesmí spadnout do moře. Po hodině se to podařilo, a plavbu jsme dokončili, nevzdali jsme to,“ vzpomíná Tomáš Kůdela na dobrodružné zpestření rodinné dovolené. 

Po získání kapitánských zkoušek si Tomáš jachty pronajímal, nedávno si pořídil vlastní, která teď kotví u Říma. Na plavby vyráží sám, nebo s posádkou, kterou zároveň zaučuje v řízení lodi. Pokud se plavíte delší dobu, má to prý pozitivní psychologický efekt. 

„Na břehu totiž necháte všechny starosti, a na vodě se staráte už jen sami o sebe. Dokonale si vyčistíte hlavu. Je to svým způsobem meditace. Když pak přistaneme na pevnině, lidé se na okolí dívají jinak, než před tím,“ vysvětluje dnes už zkušený mořský vlk Kůdela. 

A protože se rád plaví dlouho, chystá na příští rok plavbu po Atlantiku, chtěl by ho přeplout celý.
„Budu rád, když se mnou pojedou lidé, kteří už se mnou před tím na moři byli, abych věděl, že to zvládnou,“ plánuje Tomáš Kůdela. 

Pořad: Tandem (z Vysočiny)  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 10:04  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, mezi km 130 a 115, ve směru Praha, nebezpečí námrazy, Od 23.01.2018 07:17 Do 23.01.2018 08:17
  Srážky: přeháňky, D1-107,4
  D1, mezi km 105 a 105.5, ve směru Bohumín – PL, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.01.2018 07:30 Do 23.01.2018 16:00, jiný důvod, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace