Novinářské prostředí je jako hřiště. Záleží na vás, jestli budete útočníci, obránci nebo brankáři

19. srpen 2014

Milan Pilař prý velmi často dostává otázku, kdy začíná připravovat nový ročník Letní žurnalistické školy. „Tomu se směju, protože já jsem začal společně s Milanem Kopeckým před deseti lety a pořád pokračuju.“ Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Brodě je v plném proudu. Letos už po desáté. Jeden ze zakladatelů této havlíčkobrodské prázdninové tradice Milan Pilař byl hostem v Tandemu Tamary Peckové.

V současné době má kolem sebe tým asi deseti lidí, kteří ho zastoupí, když je to potřeba. „A fungují stoprocentně, jinak bych si za vámi na hodinu odskočit nemohl,“ směje se Milan Pilař.

Hlavními jazyky na Letní žurnalistické škole jsou čeština a slovenština

První ročník byla neuvěřitelná dřina. „Co dnes dělá deset lidí, to jsme s vaším kolegou Milanem Kopeckým dělali ve dvou. Od začátku jsme měli ambici být mezinárodní, v angličtině, v němčině. Ale na to nemáme finančně. Podmínkou pro účast je tedy rozumět česky nebo slovensky. Malinko je to problém pro ukrajinské studenty, ale loni přijely dvě ukrajinské studentky slovakistiky.“

Milan Pilař připouští, že pracovní výstupy studenti mohou předvést v rodném jazyce, alespoň ty televizní. A vidět reportáž z Havlíčkova Brodu v ukrajinštině je prý docela zážitek.

Před třemi lety Szczygiel odmítl, letos přijede. Na doporučení Josefa Pazderky

Součástí týdenního programu jsou besedy a přednášky českých i světových osobností. Letos do Havlíčkova Brodu dorazí například polský novinář a spisovatel, autor knihy Gottland Mariusz Szczygiel. „To je obrovský úlovek, když jsem ho oslovil před třemi lety, aby k nám dorazil, odpověděl: léto, škola a studenti, nepřipadá v úvahu. Letos dorazí.“

Jak se Milanu Pilařovi a jeho týmu podařilo ho přesvědčit? „Já hosty, kteří k nám dorazí, vysávám jako upír. Prosím o další tipy, další doporučení, kontakty. Aby oni nám otevřeli dveře. Mariusze jsem získal díky Pepovi Pazderkovi, zpravodaji České televize v Polsku. Ten letos přijede podruhé. Téma je jasné. Ukrajina.“

Václav Havel nám hodně pomáhá

V roce 2006 se týmu kolem Milana Pilaře podařilo sehnat opravdu skvělého hosta. Na Letní žurnalistickou školu Karla Havlíčka Borovského dorazil Václav Havel. „Velký dík patří Petru Pithartovi, který nám s tím pomohl. A když dnes řekneme, že hostem byl i Václav Havel, většinou reagují: to je skvělé, v takové společnosti je čest být,“ přiznává Milan Pilař.

A co si z týdenního pobytu odnesou absolventi? „Naši studenti dostanou prostor. Já tomu říkám hřiště. Jestli budete obránce, útočník, brankář nebo divák, to je na vás. Vy máte možnost, hodně se ptejte. Nejsou hloupé otázky, jsou jen hloupí lidé, kteří se bojí zeptat.“

Na LŽŠ se studenti seznámí se zákulisím čtyř novinářských oborů a také PR a marketingu.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.