Podzimní vycházka „Jeníkova špacírka“ připomíná každoročně malíře Jana Zrzavého

15. září 2017

Malíř Jan Zrzavý se v Okrouhlici narodil 5. listopadu v roce 1890. Byl šestým dítětem v pořadí z osmi dětí v rodině prvního řídícího učitele okrouhlické školy. Škola byla postavena o deset let dříve a do dnešní doby slouží svému účelu. Jan Zrzavý v Okrouhlici strávil mládí až do studií na gymnáziu, a znovu se do Okrouhlice vrátil v roce 1956, kdy mu tam obec zřídila ateliér.

Pamětní desky nyní malířův pobyt připomínají jak domě s ateliérem, tak na škole. Rodný dům Jana Zrzavého by místní spolek za jeho záchranu rád využil tak, aby světoznámého malíře připomínal rozsáhleji. „Základní škola má nyní krásnou bránu do školní zahrady, která malířovo dílo připomíná. Ve škole je také zásluhou spolku instalována výstava o přátelství Jana Zrzavého s hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů,“ vyprávěl v dobrém dopoledni předseda Spolku za záchranu rodného domu Jana Zrzavého Martin Langpaul.

Malíř ocenil pomoc v praktickém životě

Hostem byl také jeho tatínek Ladislav Langpaul, který vzpomenul na malířovo přátelství s jeho otcem Ladislavem Langpaulem starším. „Bylo to zvláštní přátelství, protože otec nebyl znalcem jeho díla, byl to ale novinář a psal do tehdejšího deníku Svobodné slovo. Sedli si ale lidsky. Jan Zrzavý totiž neměl rád lidi, kteří se před ním holedbali svými názory na výtvarné umění. Zato kolem sebe potřeboval lidi, kteří mu pomáhali překonávat nástrahy praktického života,“ říká Ladislav Langpaul s úsměvem.

Spolek vznikl na začátku září před devíti lety. „Chceme vytvořit síť aktivit, kterými bychom dali najevo hrdost na to, že z Okrouhlice pochází jeden z nejznámějších českých malířů a vytvořit propojení s místními lidmi,“ říká Martin Langpaul. „Jan Zrzavý ve svém díle totiž ztvárňuje nejen to, že procestoval kus Evropy, ale zároveň zachycuje krásu Vysočiny, a tím vytváří lokální i světový kontext.“

Spolek vydává i knížky, jedna získala ocenění

Na kontě má okrouhlické sdružení tři knihy, týkající se přímo Jana Zrzavého. „Jednu napsal sám, jsou to vlastně jeho eseje a zamyšlení, která publikoval v průběhu dvacátého století. Druhou knížku napsal můj otec,“ vypráví Ladislav Langpaul. Jsou to postřehy, drobné črty z malířově života a vychází z jejich vzájemných kontaktů. „Třetí knížka se týká se přátelství s Bohuslavem Martinů a napsala ji Lucie Jirglová z Poličky.“

Před dvěma lety vyšla kniha Spolku kniha, která tématem nesouvisí s Janem Zrzavým, ale je úzce spjata s Okrouhlicí, kterou chce spolek také propagovat a zviditelnit. Vyšla k šestistému výročí upálení Mistra Jana Husa. „Tehdy česká šlechta proti tomu vydala protest a jedním ze šlechticů, který jej svou pečetí potvrdil, byl Roprecht z Okrouhlice,“ vysvětluje Ladislav Langpaul. „Z našeho mikroregionu pocházely desítky protestů, těch stížných pečetí. A tak jsme si řekli, že do toho půjdeme a knihu jsme vydali. Tuto historii jsme připomněli nejen knížkou, výstavou na hradě Lipnice, ale také pamětní stélou, krásným artefaktem, který stojí před obecním úřadem v Okrouhlici.“

Ke špacírce se může každý přidat

Mezi aktivity Spolku patří jarní úklid řeky Sázavy a okolí silnic, stánek na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, ale především podzimní vycházka i cyklistická projížďka krásným krajem Jana Zrzavého. Letos se bude konat už po osmé, a zváni jsou na něj všichni. „Jeníkova špacírka se chodí každou první říjnovou sobotu, letos to bude sedmého října. Sejdeme se v 9 hodin ráno u okrouhlické základní školy, zdejší děti nám něco zazpívají a pak vyrážíme. Trasa měří kolem 7 kilometrů. Podporují nás havlíčkobrodský Klub českých turistů, to jsou naši velcí přátelé, ale také Sokol Okrouhlice. Přidat se může úplně každý,“ zvou Martin a Ladislav Langpaulovi i na letošní Jeníkovu špacírku.

autor: dak
Spustit audio