Stíhací pilot RAF Karel Kuttelwascher byl československý Kapitán Amerika

23. září 2016

Vojenský životopis československého stíhacího pilota RAF Karla Kuttelwaschera zdobí samá nej. Zdeněk Sadecký z Czech Spitfire Clubu se v den nedožitých Kuttelwascherových stých narozenin v Dobrém dopoledni pokusil odpovědět, proč. „Byl prostě nejlepší, měl pro to předpoklady, hrála roli jeho vůle, snaha, profesionalita, zkrátka sešly se u něj všechny vlastnosti, které jsou pro úspěch potřebné.“

Byl skvělý pilot, skvělý letec, skvělý střelec, skvělý technik, navigátor, voják a vlastenec. „Vojenská kariéra ho lákala. On se narodil s křídly, nemohl dělat nic jiného. V té době se letectví rozvíjelo, být letcem bylo snem mnoha kluků. V té době bylo Československo velmocí ve výrobě letadel, měli jsme řadu továren, měli jsme skvělé piloty. Ve věku, kdy dorůstal, nebylo opravdu nic výjimečného snít o takové kariéře,“ vyprávěl Zdeněk Sadecký.

Bylo potřeba dát lidem hrdiny, kteří bojují proti zlu a jsou úspěšní

Podle předsedy Czech Spitfire Clubu je zajímavé, že českoslovenští letci byli ze středostavovských rodin. „Obyčejní kluci, kteří lezli po stromech, hráli fotbal, protože fyzička u pilotů byla a stále je jedna z rozhodujících věcí. Děti z příliš bohatých rodin k tomu nešly, protože to bylo nebezpečné, a příliš chudé neměly bohužel zdravotní stav, aby k letectvu mohly.“

Zdeněk Sadecký hovořil o skutečnostech, které o Karlu Kuttelwascherovi nejsou příliš známé. V roce 1943 byl půl roku na náborovém pobytu tehdejší československé exilové války ve Spojených státech a také v Kanadě. „Jak Britové, tak Američané v té době moc vojenských úspěchů neměli. Bylo potřeba dát lidem hrdiny, kteří bojují proti zlu a jsou úspěšní. Podpořil snahu našeho exilového prezidenta Edvarda Beneše o zviditelnění letců. Beneš o nich prohlásil, že jsou nejlepší diplomaté.“

Karel Kuttelwascher, válečný pilot

O Karlu Kuttelwascherovi vycházel ve Spojených státech komiks

Karel Kuttelwascher byl opravdovým válečným hrdinou, navštěvoval rozhlasové stanice, natáčely se o něm propagační snímky, dokonce byl hlavním hrdinou komiksu, který v Americe vycházel. „Objížděl krajanské spolky a dělal jakýsi nábor, protože československých letců ubývalo. Také předával své vojenské zkušenosti nočního stíhání. Toto dovedl k dokonalosti,“ upozorňuje Zdeněk Sadecký.

Zdeněk Sadecký, předseda Czech Spitfire Clubu

Karel Kuttelwascher byl mezi všemi nočními letci všech spojenců na šestém místě v počtu úspěchů. „Je důležité říci, že prvních pět bojovalo na dvoumotorových letounech, většinou šlo o dvoučlenné posádky, které většinou měly radary. On létal sám, měl mapu, jednomotorovou stíhačku, sám ve tmě hledal německá letiště a nad nimi sestřeloval německé bombardéry, to je trochu nepoměřitelné,“ vyprávěl Zdeněk Sadecký.

Chtěl být v osvobozené vlasti, chtěl už zase žít normálně, já myslím, že tam byla taková motivace

Byl starší, než většina kolegů, se kterými létal. „Ti k němu vzhlíželi, na druhou stranu se stranil kolektivu, byl skromný, ale také soupeřil se svým kolegou ve skvadroně o to, kdo bude mít víc sestřelů. Byl motivován jít proti nacistům, chtěl dosáhnout co nejlepších výsledků. Sestřelil dvacet letounů, ty informace o počtu jsou rozporuplné, ale vymazal celou jednu německou jednotku, jeden člověk. On si říkal, čím dřív ty nacisty porazíme, tím dřív půjdu domů. Chtěl být v osvobozené vlasti, chtěl už zase žít normálně, já myslím, že tam byla taková motivace,“ vyprávěl předseda Czech Spitfire Clubu Zdeněk Sadecký.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio