Třebíčskému centru je 20 let. Z klubu pro maminky je velká fungující organizace pro všechny

22. březen 2018

Psal se rok 1998 a v Třebíči vzniklo Centrum. Na začátku byla potřeba maminek setkávat se. Vše vznikalo na bázi dobrovolnictví s rozpočtem pár desítek tisíc korun. Dnes je to velká organizace hospodařící s miliony korun, která chystá relaxační a vzdělávací programy pro všechny. Do studia přišla Anna Machátová, která je s aktivitou spjatá 19 let.

„Oficiální registraci jsme měli 20. března 1998. Činnost jsme zahájili v říjnu 1998, formálně se to ale rozjíždělo už od toho jara. Musela jsem si vzít kroniky, už je to delší doba,“ usmála se Anna Machátová.

Na začátku byla skupinka aktivních maminek. „Jak už to bývá. Chtěly se setkávat s ostatními maminkami, s ostatními rodinami.“

Sama Anna Machátová přišla do Třebíčského centra před devatenácti lety. „Já už jsem takový inventář. Přišla jsem v době, kdy byl mé nejstarší dceři rok. Taková touha dělat něco navíc, pomoci druhým, to mě tam přivedlo. Všechno začalo mikulášskou besídkou v roce 1999.“

Nejdříve dobrovolnice

Třebíčské centrum fungovalo na bázi dobrovolnictví. „Přišla jsem jako dobrovolnice, jako klientka. V roce 2005 jsem se stala statutární zástupkyní.“

Co Annu Machátovou naplňuje? Opakovaně uvažovala o tom, že odejde do úplně jiné práce. Ovšem to prostředí, sociální vazby a fakt, že vidí děti vyrůstat, vidí, jak vyspívají, to je v centru udrželo.

Neziskové organizace pracují s určitým rozpočtem, Třebíčské centrum nevyjímaje. „V kronice jsem se dočetla, že na začátku jsme pracovali s rozpočtem 52 tisíc a že je to opravdu hodně na neziskovou organizaci. Dnes máme 4,5 milionu.“

Program pro všechny

Centrum nenabízí aktivity jen pro malé děti a jejich rodiče. „Pracujeme s dětmi, to ano, máme programy i pro dospělé. Nabízíme cvičení na míči, jógu, tai-chi. Jsou to vesměs programy vzdělávací, relaxační. Pro děti jsou to tvořivé dílny, sportovní, rukodělné, oblíbené jsou tanečky, prostě klasika.

Snažíme se pružně reagovat na potřeby klientů, potřeby maminek. „Každá ta generace maminek je jiná. Začínali jsme v době, kdy dohromady nebyl internet, nebylo tolik mobilů, potřebovali jsme bezpečný prostor, kdy by se maminky mohly sejít, sdílet spolu radosti a starosti. Dnes je to jiné a my na to musíme reagovat.“

autor: mik
Spustit audio