U porodu jsem pomocník nejen pro ženu, jsem pomocník i pro muže, říká Ilona Suchá

29. březen 2017

Kompletní předporodní příprava pro páry, to je asi hlavní činnost Ilony Suché z Třebíče, která pracuje pod křídly Jemného Zrození. „Žena s mužem přijdou na víkend a dostanou veškeré informace, které potřebují k porodu a také se naučí hypnoporodní techniky. Muž zjistí, co žena chce a proč to chce. To je moje hlavní náplň práce,“ vyprávěla Ilona Suchá.

Mezi její klientky většinou patří ženy, které už za sebou jeden porod mají a ví, že už takový zažít nechtějí. „Muž to neměl šanci zažít, vůbec si to neuvědomuje. Máme vyzkoušeno, že když muž dostane správné informace, je pak ženě neuvěřitelná opora,“ vysvětluje Ilona Suchá.

S ženami si musím lidsky sednout a opravdu si rozumět

Podle ní u nás chybí dostatek informací pro nastávající rodiče. „My se snažíme jim je dávat a mně na to plynule navázalo, že ženy provázím v průběhu těhotenství a u porodu, aby byly v klidu, aby si důvěřovaly, aby důvěřovaly tělu a miminku, aby se naučily své zodpovědnosti.“

Ilona Suchá při rozhodování o budoucí spolupráci poslouchá intuici. „Ze začátku jsem ji neposlechla a pak jsem litovala. Litovala je špatné slovo, ona i ta negativní zkušenost je pro něco důležitá, ale teď už na intuici dám. Musíme si lidsky sednout a opravdu si rozumět, abychom šly k porodu jako kamarádky. Je pravda, že od té doby, co se tím zabývám, okruh přátel se mi rozšiřuje,“ směje se Ilona Suchá.

Muž u porodu se musí cítit zoufale, protože neví, co se s ženou děje a nedokáže ji pomoci

Jak se na předporodní kurzy tváří budoucí otcové? „Možná se jim tam nechce, celý víkend a co tam budeme dělat a jak to bude probíhat. Troufnu si říct, že po kurzu muž změní názor, a už mu vůbec nevadí, že budu u porodu. Já jsem tam pomocník nejen pro ženu, já jsem tam pomocník i pro muže, já jim pomáhám k tomu, aby byli oba byli v klidu,“ vysvětluje svoji pozici Ilona Suchá.

Žena má podle ní představu, jak by měl porod vypadat. „Otcové na kurzu zjistí, jak mohou být u porodu důležití, jak ženě mohou pomoci, jak jí uleví. Já si myslím, že muž u porodu se musí cítit zoufale. Neví, co se s ženou děje, nedokáže jí pomoci, ten porod se tam probojí a ve finále přestřihne pupečník, to je jediná role muže u porodu.“

Ilona Suchá upřesňuje, že ji osloví žena s představu, co by chtěla, co je pro ni při porodu důležité. „U zrození se jí snažím podpořit v tom, aby nebyla sama na ty věci, které chce, protože ono to není někdy jednoduché.“

Stoprocentně věřím ženské intuici

A co když hrozí nějaké komplikace? Jak u porodu jako průvodkyně Ilona Suchá funguje? „Stoprocentně věřím ženské intuici, zatím se to osvědčuje. Když na vás leze chřipka, taky dva dny dopředu tušíte, že se s vámi něco děje, jak to víte? V těle tyhle věci perfektně fungují. Vždy je pro mě nejdůležitější slovo ženy. Když žena řekne, že už se necítí dobře, nebo že se bojí, je to impuls k tomu, aby přehodnotila své plány a byla ochotná vydat se na cestu trošku jinak.“

Rozhodnutí je vždy na rodičích. „Vysvětlím ženě, jaká jsou negativa, jaká jsou pozitiva navrhovaného řešení, co se dá udělat jiného, jaké jsou jiné možnosti, ale to rozhodnutí si musí udělat žena. Pro rodičku je těžké držet se představy. Já ji připomínám její rozhodnutí, ale určitě nikdy nerozhoduju za rodiče.“

Hypnoporod, to zní šarlatánsky, že?

V rámci přípravy na porod učí lektorka Ilona Suchá ženy osvojovat techniky hypnoporodu. „To zní šarlatánsky, že? Lidi si myslí, že to je něco ezo. Není to nic jiného, než práce s vaším tělem, my se ženám snažíme ukázat, že mohou při porodu se svým tělem spolupracovat. Je důležité u porodu vnímat bolest pozitivně. To zní divně, že? Ale jde to. Vy si to totiž nastavíte ve svém podvědomí, tam si nastavíte všechno, co chcete. Co naučíte podvědomí dopředu, to dělá automaticky. Je to stejné jako u řízení auta, taky to děláte automaticky,“ snaží se techniku hypnoporodu popsat Ilona Suchá.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.