Host16. března  2017 v 11:00  

Žďárský opat dal světu smajlíka a Brnu krásný dům na Zelném trhu

Smajlík v historickém textu - Foto: David Merta

Smajlík v historickém textuFoto: David Merta

Smajlíka ve své korespondenci použil už v roce 1741 opat žďárského cisterciáckého kláštera. Zjistili to brněnští archeologové, kteří právě teď pracují na záchranném archeologickém výzkumu domu číslo deset na brněnském Zelném trhu. „Ten patřil žďárským opatům, my se v rámci výzkumu snažíme doplnit i stavební historii domu a díky tomu jsme na smajlíka narazili,“ vysvětloval okolnosti nálezu archeolog David Merta z brněnské společnosti Archaia v Dobrém dopoledni.

Aby doplnili stavební historii brněnského sídla žďárských opatů, bádali s kolegou v Moravském zemském archivu. „Narazili jsme na složku, která měla pojednávat o pronájmu nebo vytvoření hrnčířské dílny v tomto domě. Když jsme se tou složkou probírali, ona čítá asi sto dopisů a spisků, které se týkají téhle záležitosti, tak jsem si povšiml, že se na dvou listinách nachází takový jako smajlík,“ vypráví o nálezu David Merta.  

Byla to legrácka, ale dopadlo to tak, jak to dopadlo 

„A to, že se dostal do médii, to je záležitost našich internetových stránek, kde máme záložku zápisníček a tam píšeme svoje různé dojmy a toto bylo jako legrácka. To nebylo míněno vážně, že bychom našli prvního a nejstaršího smajlíka na světě, ale dopadlo to tak, jak to dopadlo,“ pobaveně krčí rameny David Merta.  

Smajlík v historickém textu - Foto: David Merta

Před symbolem smajlíka bylo napsáno sign. „Zaujalo mě to, dosud jsem na to nenarazil, ale to souvisí s tím, že nejsem archivář profesionál. Když jsem se ptal známých, co jsou archiváři, ti mi sdělili, že je to poměrně běžná záležitost pro osmnácté, případně konec sedmnáctého století. Myslím, že letos jsme listin z tohoto období probrali dost a na žádnou podobnou věc jsme nenarazili, ale nemám důvod kolegům nevěřit,“ vypráví David Merta.  

Smajlík znamená nejspíš odkaz na doplňující materiál 

David Merta, historik - Foto: Milan Kopecký

David Merta, historikFoto: Milan Kopecký

A jaké teorie zkušení archiváři o tomto znaku, který opravdu vypadá jako dnešní smajlík, mají? „Vysvětlení, kterých se mi dostalo ze tří nebo čtyř stran, se trošku liší. Ale měl by znamenat odkaz na nějaký doplňující materiál, který se k listině vázal. Je to značka, která odkazuje na to, že ještě někde něco k té listině je. Něco jako příloha,“ vysvětluje možný význam symbolu z roku 1741 David Merta. Žádnou přílohu s plánkem, ve který archeolog v souvislosti s historií domu č. 10 na brněnském Zelném trhu, zatím nenašli.  

Bernard Henet byl následovník Václava Vejmluvy  

Kdo byl opat Bernard Henet? „To byl následovník opata Václava Vejmluvy. On byl tím, kdo opravil dům na Zelném trhu. Pokračoval také v opravách a dostavbě žďárského kláštera, byl velkým stavebníkem. Vtiskl podobu domu na brněnském Zelňáku. To souvisí s tím, že jednotlivé církevní instituce, potažmo kláštery, si ve velkých královských městech pořizovali nemovitosti, které používali při pobytech ve městech nebo v případech nepokojů se tam stěhovalo vedení klášterů,“ vypráví brněnský archeolog David Merta.  

Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: sněžení, D1-136,8
  silnice III/03814, Havlíčkův Brod, okr. Havlíčkův Brod, most uzavřen, Od 16.01.2018 07:00 Do 15.01.2019 23:59, Uzavírka mostu ev.č. 03814-1 z důvodu jeho havarijního stavu., Vydal: Městský úřad Havlíčkův ...
  silnice II/390, v katastru obce Ruda, část obce Lhotka, okr. Žďár nad Sázavou, uzavřeno, Od 05.04.2017 00:00 Do 10.02.2018 23:59, Silnice č. II/390 bude uzavřena v místě jejího nadjezdu nad dálnicí D1 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace