Archeolog se bez krabic od banánů se neobejde

29. září 2015

Bedny od banánů, kam se člověk podívá. To není prodejna ovoce a zeleniny, to je depozitář muzea. Do každé dávají odborníci asi 15 kg nalezeného materiálu, v současnosti mají takových beden od banánů přibližně tisíc. „I když se to nezdá, nákladní výtah a tzv. ještěrku na přepravu nálezů opravdu potřebujeme,“ vysvětluje na chodbě depozitáře archeolog jihlavského muzea Vysočiny David Zimola. A opravdu v depozitáři - obrovské hale plné kovových regálů - stojí jedna bedna od banánů vedle druhé. Na každé je napsáno datum a místo, kde byly nálezy pořízeny.

Zjednodušeně řečeno: v létě pracuje archeolog hlavně v terénu, na stavbách, kde je potřeba udělat záchranný archeologický výzkum. A v zimě potom popsané nálezy měří, váží, dokumentuje, konzervuje a uloží do krabice od banánů. „Tohle je moje pracoviště,“ ukazuje archeolog Zimola stůl s keramickými nádobami, lepidlem a vodovkami v helenínském depozitáři. Nalezené střepy slepí, prázdné plochy dosádruje a domaluje barvami s jiným odstínem, aby bylo na první pohled patrné, co je původní a co dodělané.

Dvojitá radost archeologická

David Zimola je v jihlavském muzeu Vysočiny od roku 1998. Za nejunikátnější nález považuje měděnou pozlacenou monstranci, která se našla v lese u Rounku nedaleko Jihlavy. „Je to monstrance z patnáctého století. Měděná práce, pozlacená, nalezená v lese. To je opravdu unikum. Samozřejmě pěkné jsou i nálezy mincí. Třeba nález takového malého depotu denárů z 12. století v Telči na Staroměstském rybníce v roce 2011,“ připomíná další mimořádný nález archeolog, „ono totiž, když kopeme, tak je všechno od hlíny a my ještě pořádně nevíme, co jsme vlastně našli. Až v těch laboratořích přesně zjistíme, co máme. Takže ta radost je vlastně dvojitá. Jednou, když to najdeme a podruhé, když to očistíme.“

Sen o pravěku

Obyčejný člověk by jistě chtěl v zemi najít poklad plný mincí a šperků - jako z pohádky nebo dobrodružných příběhů Indiana Jonese. Muzejní archeolog má méně blýskavý sen: „Určitě by mě potěšilo, kdyby se v centrální části Vysočiny našly doklady, že už v pravěku tady lidé zakládali sídliště. Jednotlivé nálezy už máme, ale doklad o trvalém osídlení nám zatím chybí.“

Čtěte také

autor: Petra Emmerová
Spustit audio