Příběhy z Vysočiny13. července  2017 v 06:00  

Bavorský barvář Ajík je mezi psy šlechtic. Skvěle se vyzná ve světě pachů

Pes Ajík, útulek Jihlava - Foto: Milan Kopecký

Pes Ajík, útulek JihlavaFoto: Milan Kopecký

OBSAHUJE FOTO/VIDEO! Český rozhlas Vysočina pomáhá psům v útulcích najít nové pány. V zařízení v Pístově u Jihlavy se nedávno ubytoval bavorský barvář Ajík. Všechny si hned získal svým klidem a přátelskou povahou. Je to lovecká rasa, a tak by mu určitě bylo nejlépe u nějakého hodného myslivce.

Bavorský barvář je starobylá rasa, kterou lovci nejvíce využívali k dohledávání poraněné zvěře. Skvělý čich prokazuje i Ajík, i když se ve svém dosavadním životě k lovu nedostal. „Jeho majitel se dostal do svízelné situace a byl rád, že zvládne sám sebe,“ ošetřovatel Radek Fila popisuje, jak se Ajík do útulku dostal. Pes je to asi dvouletý a je ve výborném zdravotním stavu. 

Ajík nemá žádný lovecký výcvik. Stále je ale možné ho doplnit 

Na první pohled určitě každého zaujme Ajíkova klidná povaha. Neustále všechno očichává, hledá pachy a jde za nimi. Určitě by pro něj bylo nejlepší, kdyby nový majitel dokázal tuto jeho povahu zúročit. „Jsou to perfektní stopaři, tak bych rád někoho, kdo je aktivní a byl by schopný s ním jít do lesa,“ vyslovuje své přání Radek Fila. Ajík nemá žádný výcvik, ale prý je ještě stále možné ho doplnit. A i kdyby se pes nedostal k myslivci, určitě ocení procházky přírodou. Každopádně to není pes na gauč do obýváku. Zasloužil by si výběh na zahradě rodinného domku nebo chalupy.  

Ze všech pachů má Ajík nejradši ten piškotový 

I když patří Ajík k rase, o které se říká, že je mezi psy šlechtou, neznamená to, že se rád s pánem nepomazlí. Naopak, při dobrém zacházení z něj bude skvělý parťák a kamarád. A pokud byste mu chtěli udělat radost, přineste si piškotek. Ty totiž miluje!  

Útulek si ověří, kam pes půjde a může ho i kontrolovat 

Za psa z jihlavského útulku zájemci nic neplatí. Obyvatelé Jihlavy a okolí jsou navíc na jeden rok osvobození od poplatku za psy. Pracovníci útulku si ověřují, do jakého prostředí zvíře jde a ve smlouvě si vymiňuje možnost kontroly.  

Pořad: Příběhy z Vysočiny  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 14:30  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: přeháňky, D1-164,9
  Od 19.2.2018 11:15 do 18:00; na silnici 1281 u obce Vyklantice okres Pelhřimov; uzavřeno, probíhají záchranné a vyprošťovací práce; Zpříčený kamion, vyprošťování.
  D1, km 151.3, ve směru Praha, práce na zpevněné krajnici, Od 22.02.2018 11:00 Do 22.02.2018 12:00, demontáž servisního vozíku

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace