Karel Vrzáček dodržuje pravidlo, že o svátcích musí dostat přilepšeno každý – i koně

Karel Vrzáček - Foto: Dáša Kubíková

Karel VrzáčekFoto: Dáša Kubíková

Nám se prohýbají o svátcích a na konci roku stoly - jeden chod střídá druhý, všechno doplňují mísy s cukrovím a ovocem a ledničky jsou stále plné. Jak jsou na tom zvířata ve stájích? Taky dostávají něco na přilepšenou? A nenudí se, když lidé odpočívají? Odpovědi na tyto otázky zná sedlák Karel Vrzáček z Otína u Luk nad Jihlavou.

Vlastní několik hektarů pozemků, kde pěstuje obilí i brambory a další plodiny pro svou rodinu a všechno obdělává postaru – s koňmi. A práce je na poli celý rok - vláčí, seje, válí a na poli to je znát. „Hlavně ta zem není tak udusaná, já jsem to dělal s koňma vždycky a soused to měl obdělané traktorem a přišel takový deštíček. Oni měli brambory zplavené a mně se to ani nehlo,“ směje se zemědělec. 

O svátcích dostávají koně i dobytek dobroty navíc. Dostanou kousek vánočky, chleba, mrkev. „Jak je to v té básničce od Erbena, že musí dostat všichni. Speciální vánočku nepečeme, dostanou jen kousek té naší, ale opravdu jenom kousek, kolik bysme těch vánoček museli péct?“ směje se sedlák. 

Karel Vrzáček - Foto: Dáša Kubíková

Karel Vrzáček - Foto: Dáša Kubíková

Že děti „dělají jak koně“ se říká právem 

„Na Štědrý den vstáváme v pět a jdeme krmit, ještě vyvezu hnůj a dovezu si siláž a zase odpoledne na pátou jdeme krmit. Na Boží ho odpočíváme, ale na Štěpána už zase zapřáhnu koně, a zase jedem pro tu siláž a s hnojem, protože jim to nesvědčí, když dlouho nic nedělají.“ Koně, kteří jsou zvyklí celý rok pracovat, se musí zaměstnat i v zimě, dokonce i o svátcích, jinak se nudí a je to na jejich chování znát. „Když nemají, co dělat, tak dupou, vymýšlí neplechy, mlátí do zdi a chtěli by jít něco dělat. Víte, jak se to říká: dělají jak koně,“ vysvětluje Karel Vrzáček zlidovělé rčení. 

Ve stáji má pět koní společně s patnácti kusy hovězího. „Tohle je máma a dcera, máma čeká už další mimino. Jsou to dobré kobyly, plemenné, tady ta dcera byla na výstavě tříletých koní druhá v republice,“ chválí své koně zemědělec.  

Pořad: Příběhy z Vysočiny  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 14:30  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-136,8
  D1, km 151.3, ve směru Praha, práce na zpevněné krajnici, Od 22.02.2018 11:00 Do 22.02.2018 12:00, demontáž servisního vozíku
  D1, km 111.9, ve směru Praha, práce na zpevněné krajnici, Od 22.02.2018 09:00 Do 22.02.2018 10:00, demontáž servisního vozíku

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace