Na niněru se dá lehce zahrát i bigbeat. Třeba Katapult

24. březen 2015

Niněra je strunný hudební nástroj, který se rozeznívá pomoci dřevěného válce. Samotné struny pak bývají ze zvířecích střev. Méně tradiční nástroj má své nezastupitelné místo v dávné minulosti, ještě dnes ho ale používají nebo používaly některé kapely. Příklad jsou folkoví Kantoři.

Právě od nich se inspiroval vyznavač alternativního životního stylu Radek Křivánek z Oponešic na Třebíčsku. Před lety si koupil niněru a naučil se na ní.

Niněra, detailní pohled

„Má čtyři struny, jak se ale ladí, to nevím, spíš to naladím tak nějak s citem pro muziku,“ řekl s tím, že struny jsou pochopitelně ze střev zvířat. Niněra má také v podstatě klávesy. „Dokonce má i černé na půltóny.“ Právě pomocí kláves se na ní za soustavného točení klikou hraje.

Na niněru je možné hrát prakticky cokoli, vždy záleží na momentální invenci hráče. Radek Křivánek zahrál a zazpíval píseň Hlupák váhá od rockové formace Katapult. „Hraji skutečně všechno možné, i Katapult,“ dodal s úsměvem.

Niněra
autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.