Příběh humpoleckých varhan je příběhem jako z pohádky

25. červenec 2014

Humpolecký kostel sv. Mikuláše se může pochlubit jedinečnými koncertními varhanami. Sama farnost by si takový nástroj nemohla asi nikdy dovolit. Přišel ale bohatý mecenáš ze Spojených států a dílo se zdařilo. „Někdy v roce 2002 mi zvonil telefon a ozvalo se: tady Kotyza, New York. Rád bych vám koupil nové varhany,“ vzpomíná varhaník Martin Dvořák.

Rok se sešel s rokem a Humpolec se skutečně nového nástroje dočkal. Vévodí zdejšímu kůru, je poměrně úzký a vysoký a přední píšťaly jsou pozlacené. Proti reflektorům pak celý nástroj září.

Varhany svou konstrukcí a zvukem připomínají staré barokní nástroje z Francie a Německa. „Osou nástroje jsou tradiční varhanní barvy. Jsou ale přidány rejstříky jazykové. Trumpeta, pozoun a rejstřík vox humana,“ dodává varhaník. Méně časté registry slouží k interpretaci například francouzské barokní hudby.

Humpolec - varhany v kostele sv. Mikuláše

Na varhany se v Humpolci hraje při každé mši a pravidelně se tam konají také koncerty.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.