Půlmetrového čokoládového Mikuláše by dítě mělo jíst měsíc. Doporučuje majitel čokoládovny

Čokoládový Mikuláš - Foto: Irena Šarounová

Čokoládový MikulášFoto: Irena Šarounová

V miskách na oknech dětských pokojů určitě nebudou chybět čokoládové figurky čertů a Mikulášů. Jak taková dobrota vzniká a jak si ji nejlépe vychutnat? Byli jsme to zjistit v čokoládovně ve Vyskytné nad Jihlavou.

V čokoládovně ve Vyskytné nad Jihlavou to krásně čokoládově voní po celý rok, mění se jen sortiment. V čase předvánočním jsou police ve skladu plné čertů a Mikulášů všech velikostí, ve všech třech základních druzích čokolád. Tmavé hořké, mléčné a bílé. Figurky nejsou balené v potištěném alobalu, ale v průhledném celofánu, takže si tu čokoládu člověk může vychutnat i očima. Chuť a čich přijdou na řadu vzápětí. „Čokoládu si můžeme vychutnat všemi smysly,“ potvrzuje majitel firmy František Hlava.  

Češi mají nejradši čokoládu z kakaových bobů z Ghany 

Právě on se také snaží naučit děti jíst kvalitní a zdraví prospěšnou víceprocentní čokoládu. „Když seženete plantáž kakaových bobů, kde i hořká čokoláda jim chutná, tak máte vyhráno,“ říká. Sám jezdí po světě a hledá nejlepší boby. Ty pro české jazýčky správně sladké našel v Ghaně. Z takové, více než padesátiprocentní, čokolády si pak děti pochutnají třeba i na půl metru vysokém Mikulášovi. „To je pro několik dětí. Když ho bude jíst jedno, padesát gramů denně, to je na měsíc konzumace,“ směje se František Hlava. 

František Hlava, majitel čokoládovny - Foto: Irena Šarounová

Stěna duté čokoládové figurky je silná asi tři milimetry. Dno je silnější kvůli stabilitě 

Výroba půl metru vysokého čokoládového Mikuláše trvá hodinu a půl. Používají se dvě formy, které se přitisknou k sobě. „Proto mají figurky na boku viditelný šev,“ dodává František Hlava. Do formy se nalévá teplá čokoláda, která na chladnější formě tuhne a vytvoří milimetrovou skořepinu. Tento postup se opakuje tak třikrát. V nohách velké figurky musí být čokolády víc, aby měla těžiště. „Tam je tolik čokolády, že si na to musíte vzít třeba kladívko,“ 

Čokoládový Mikuláš - Foto: Irena Šarounová

Začněte Mikuláše jíst od nohou. Déle mu uvidíte do očí 

A rada odborníka nakonec: Tak velkou čokoládovou figurku je dobré začít jíst odspoda. „Tu hlavu bych snědl naposled, protože tomu Mikulášovi pořád vidím do očí, pořád ho mám před sebou,“ říká František Hlava.  

Pořad: Příběhy z Vysočiny  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 14:30  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Od 23.3.2018 15:40 do 16:10; D1 - 157.4km na trase Říkovice - Praha; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; 3x OA bez zranění, omezen LJP.
  Od 23.3.2018 15:40 do 16:40; D1 - 134km na trase Říkovice - Praha; nehoda; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA do svodidel, bez zranění. Omezen PJP.
  silnice II/347 (ulice Čejovská), Humpolec, okr. Pelhřimov, uzavřeno, stavební práce, Od 03.04.2018 00:00 Do 16.07.2018 23:59, Objížďka - bez rozlišení, pro osobní + do 12 t + BUS: silnice III/34771 (ulice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace