Stále nacházíme písničky, které ještě neznáme

Jana Návratová z Telče, zakladatelka folklórního souboru Podjavořičan - Foto: Irena Šarounová

Jana Návratová z Telče, zakladatelka folklórního souboru PodjavořičanFoto: Irena Šarounová

Kvítek, Kvíteček, Podjavořičan. To jsou tři folklórní soubory, které pocházejí z Telče na Jihlavsku. Nejstarší z nich Kvítek vznikl už na začátku 80. let. Další vznikaly postupně. U všech jejich začátků stála Jana Návratová. A co je nejdůležitější - žije s nimi dodnes.

Jana Návratová tančila ve folklórním souboru už jako dítě. Po letech se stala učitelkou. "Tehdy mě oslovil citát Josefa Hory, kde říkal, že když nebudeme dětem připomínat tradice rodného kraje, tak se může stát, že až vyrostou, tak už svoje kořeny nenajdou. Říkala jsem si, to by bylo něco, co bych mohla dělat, co by mělo smysl," popisuje začátky své práce s dětmi Jana Návratová. 

 

Jana Návratová stála u zrodu souboru Podjavořičan v Telči

Vložit na svůj web

Začátky byly ve znamení pátrání v archivech, zaznamenávání vzpomínek pamětníků a hledání toho pravého telčského kroje. "To šily a vyšívaly maminky, tetičky a babičky. Některé děti si dokonce sehnaly kroje od svých rodičů a prarodičů," vzpomíná vedoucí souboru a neopomene se pochlubit, že některé děti si už kroje vyšívají samy. 

"Kvítek má ve třech skupinách přes 60 dětí, Podjavořičan 45 dospělých. Mám z toho radost, že ty děti i mladí to chtějí dělat. Je to asi v naší přetechnizovaný době relax," říká Jana Návratová s tím, že pokud jí budou síly stačit, bude to dělat dál.  

Pořad: Příběhy z Vysočiny  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 14:30  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-136,8
  ulice Havlíčkovo náměstí, Havlíčkův Brod, okr. Havlíčkův Brod, uzavřeno, Od 24.12.2017 14:00 Do 24.12.2017 16:00, Úplná uzavírka provozu na místní komunikaci (MK) č. 17c v Havlíčkově Brodě na části Havlíčkova ...
  silnice III/36072, v katastru obce Kojetice, okr. Třebíč, zúžené jízdní pruhy, práce na inženýrských sítích, Od 12.12.2017 07:00 Do 15.12.2017 20:00, zvláštní užívání silnice č. III/36072 z důvodu uložení ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace