Trpělivost „rutil“ přináší

15. září 2014

Poblíž Chřenovic u Ledče nad Sázavou se na nenápadném poli nachází vzácný minerál rutil. „Je to oxid titanu a na povrch se dostal v křemenných žilách,“ vysvětluje geolog Marek Chvátal. Úlomky rutilu tam sběratelé často hledají, jen málokdy jsou ale opravdu úspěšní.

„Najít je možné kousky o velikosti v jednotkách centimetru, zajímavý je ale rutil třeba deseticentimetrový, který váží i půl kilogramu,“ dodává geolog, který sám pole nad Chřenovicemi prochodil mnohokrát.

Ideální je zorané pole po dešti. „To se na povrch dostávají ty krystaly, déšť je omyje a jsou lépe vidět.“

Pole skrývá ještě jedno tajemství. Je možné tam najít kamenné nástroje z období neolitu vyrobené z nazelenalé břidlice, která pochází z Podkrkonoší. „Nástroje se sem dostaly dálkovým obchodem. Dokazuje to, jak lidé už v té době byli inteligentní a dokázali spolu komunikovat na tak dlouhé vzdálenosti,“ uzavírá geolog Marek Chvátal.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.