V práci vyvěsil David Šidlák dokument Několik vět. K soudu už nemusel

26. listopad 2014

Havlíčkova mládež byla předrevolučním fenoménem v Havlíčkově Brodě. V jejím čele stál pozdější starosta Tomáš Holenda. „Pořádali jsme různé akce, happeningy. U nás bylo dobré, že když jsme se na něčem domluvili, velmi brzy jsme to uskutečnili. Třeba, když jsme dělali pochod do Havlíčkovy Borové,“ vypráví Holenda.

Zároveň ale dodává, že všichni členové včetně něj samotného, sledovala státní bezpečnost. Velmi často chodil k výslechům také David Šidlák. Pracoval v jednom havlíčkobrodském podniku a kromě své činnosti v Havlíčkově mládeži měl před listopadem 89 problémy i tam. „Vyvěsil jsem na nástěnku dokument Několik vět. Měl jsem jít k soudu. Ten se ale už nekonal,“ vzpomíná Šidlák.

Největším zážitkem prý pro ně bylo, když při generální stávce bylo plné Havlíčkovo náměstí. „A nebyli tam jen revoluční buňky nebo členové občanského fóra, ale dělníci, obyčejní lidé. V rukou drželi ručně namalované transparenty. To jsem si říkal, že je opravdu konec,“ dodává Šidlák.

autor: Andrea Kratochvílová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.