Větší polovinu svého života sbírá Bohuslav Makovička známky a vede v Telči Klub filatelistů

Filatelie, Telč, Bohuslav Makovička - Foto: Dáša Kubíková

Filatelie, Telč, Bohuslav MakovičkaFoto: Dáša Kubíková

První zájemci o filatelii se v Telči sdružili v roce 1937. Klub filatelistů založili 5. listopadu a ten funguje od té doby nepřetržitě a je jednou z nejstarších organizací, která v Telči existuje. Díky klubu má město Telč několik příležitostných razítek i poštovních známek, například známky z roku 1966 s Mariánským sloupem a podloubím pošta vytiskla přes 250 miliónů.

Posledních čtyřicet let sběratele vede Bohuslav Makovička, který je jen o rok mladší, než sám Klub filatelistů. Město Telč jej ocenilo už před deseti lety za rozvoj filatelie na Telčsku. 

„Známky jsem začal sbírat někdy kolem roku pětašedestát, pak jsem se stal členem Klubu, a když jsem tam byl asi deset let jako řadový člen, tak ti starší členové už neměli zájem pokračovat v předsednictví, tak řekli, ať to vezme někdo jiný a nějak to připadlo na mě,“ vzpomíná s úsměvem na začátky svého čtyři desítky let trvajícího předsednictví. 

Filatelie, Telč - Foto: Dáša Kubíková

Filatelie, Telč - Foto: Dáša Kubíková

Filatelie, Telč - Foto: Dáša Kubíková

Sbírat začal známky československé. Díky členství v Klubu filatelistů měl každý nárok na všechny známky, které pošta v daném roce vydala. Bohuslav Makovička proto má od poloviny šedesátých let kompletní sbírku našich známek a zbytek si pořídil: „První republiku jsem si postupně dokoupil a z poválečných let, od roku 1945 do roku 65 jsem si taky musel dokoupit,“ říká. I v předchozím režimu měli sběratelé možnost získat zahraniční známky: „Existovaly výměny se zahraničními sběrateli, on poslal svoje známky sem a náš zase svoje známky tam, i v té době toto bylo umožněno.“ 

Dřív sbíralo osmdesát procent dětí známky. Dnes je k tomu musí vést rodiče, jinak je to nezajímá 

Klub filatelistů z Telče míval desítky členů. Po společenských změnách v roce 1989 jich ale začalo ubývat a dnes jich je kolem dvaceti. Jak si Bohuslav Makovička vybavuje, ti, kteří chtěli začít podnikat a potřebovali peníze, svoje sbírky známek prodali, důchodcům na známky přestaly stačit peníze, když se postupně zdražovaly a změnily i se způsoby komunikace. „Dřív se na malých městech neměly děti moc čím zabývat, tak jich osmdesát procent sbíralo známky. A komu ten zájem vydržel, ten se většinou stal členem klubu. Dnes to baví jen ty děti, které k tomu vedou rodiče,“ přemítá filatelista. 

Sama jeho dcera Lenka má na kontě krásně vypracované výstavní exponáty, které ozdobí i současnou výstavu. „K činnosti klubu se zapojovala i mládež, my jsme je vyškolovali, pořádali jsme pro ně výstavy. Mívali celostátní soutěže, filatelistickou olympiádu, některé soutěže trvají až do dnešní doby. A když má někdo zájem, tak se ho ujmeme a poradíme mu,“ uzavírá optimisticky Bohuslav Makovička. 

Výstava k 80 letům od založení Klubů filatelistů v Telči potrvá ve vestibulu městského úřadu do 26. listopadu. Zaměřuje se na dějiny poštovnictví a unikátní exponáty z regionu. Na poště bude do poloviny listopadu k mání speciální nálepka k této příležitosti. 

Pořad: Příběhy z Vysočiny  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 14:30  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  silnice II/347 (ulice Čejovská), Humpolec, okr. Pelhřimov, uzavřeno, stavební práce, Od 03.04.2018 00:00 Do 16.07.2018 23:59, Objížďka - bez rozlišení, pro osobní + do 12 t + BUS: silnice III/34771 (ulice ...
  silnice I/19, v katastru obce Bystřice nad Pernštejnem, okr. Žďár nad Sázavou, omezení, práce údržby, Od 24.03.2018 07:00 Do 25.03.2018 18:00, z důvodu kácení a odklízení stromů ze silnice I/19. Úplná ...
  silnice III/3906, Ocmanice, okr. Třebíč, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, práce na inženýrských sítích, Od 03.04.2018 00:00 Do 04.04.2018 23:59, Vydal: Městský úřad Náměšť nad Oslavou

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace