Zadělávání těsta na perníky je práce pro chlapa. Bylo to tak už ve středověku

Výrobky z perníku - Foto: Irena Šarounová

Výrobky z perníkuFoto: Irena Šarounová

OBSAHUJE FOTOGALERII! K vánočnímu pečení neodmyslitelně patří perníky. Mají svou historii a ověřenou kořeněnou chuť. Výroba správného perníkového těsta a cukrové polevy má ale svá pravidla, a je dobré je dodržovat. Jen tak se dílo podaří.

„Dřívější perníkáři, ve středověku, měli to, že nejlepší je těsto zadělat, když se dcera narodí a péct, když se vdává,“ říká perníkářka Lucie Víšková z Kamenice nad Lipou. S takovou hmotou pak museli pracovat jen muži. Bylo totiž třeba ji odsekávat sekerou, a ručně zpracovat s tukem a vejcem. Těsto potom perníkáři vtlačovali do vyřezávaných forem. Dnešní perníkové těsto má stejné složení. Stále do něj patří mouka, cukr, med, koření, tuk a vejce, ale poslední dvě ingredience se ještě s kypřidlem přidávají do těsta hned na začátku. Těsto je sice pořád tužší, ale zpracovatelné.  

Na perníkové chaloupky je potřeba do těsta zapracovat víc mouky 

Lucie Víšková začala péct perníky před dvaceti lety, když byla na mateřské dovolené a zdokonalila se tak, že kromě klasických plochých perníčků, umí vyrobit i perníkové chaloupky nebo celé kostely. Na trojrozměrné objekty je prý potřeba přidat do těst víc mouky. „Víc si to podsypat, víc zapracovat, já na to mám manžela. Chce to teplou ruku, robot to tak neumíchá,“ přidává zkušená perníkářka.  

Výrobky z perníku - Foto: Irena Šarounová

Výrobky z perníku - Foto: Irena Šarounová

Vejcem potřít až po upečení a ještě na chvilku zapéct. Perníky se víc lesknou 

Z hotového těsta je už možné vykrajovat tvary a péct. Pekařky se často přou, kdy je lepší potírat perníky vejcem. „Až po upečení a přece jenom je potom tak na dvě minutky dám zpátky do trouby,“ říká Lucie Víšková. Perníky jsou prý lesklejší a je to přece jen i bezpečnější kvůli syrovému vejci. Jako zdravotník na to Lucie Víšková dbá. 

Lucie Víšková, perníkářka - Foto: Irena Šarounová

Výrobky z perníku - Foto: Irena Šarounová

Výrobky z perníku, zdobení - Foto: Irena Šarounová

Cukrovou polevu nesmíte šlehat, ale dvacet minut ručně míchat 

Perníky je možné zdobit různými způsoby, ale nejtradičnější je bílá cukrová poleva. Lucie Víšková ji vyrábí jen z vaječného bílku a jemně prosátého moučkového cukru. Míchá jen ručně. „Žádný mixér, to nabere fůru vzduchu a pak to dělá bubliny, dělá to neplechu i ve vylévaných plochách,“ vysvětluje. Míchat je dobré čtvrt hodiny až dvacet minut. 

Perníkářka má vánoční stromek bez perníků. Za celý rok jich má dost 

Lucie Víšková peče perníky po celý ro a s těmi vánočními začíná už v září. Na otázku, zda si perníky zdobí i vánoční stromek tak odpověděla pochopitelně: „Ne, já obyčejně od toho dvacátého už perníky nenávidím,“ směje se. 

Pořad: Příběhy z Vysočiny  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí - pátek 14:30  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Od 23.3.2018 15:40 do 16:10; D1 - 157.4km na trase Říkovice - Praha; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; 3x OA bez zranění, omezen LJP.
  Od 23.3.2018 15:40 do 16:40; D1 - 134km na trase Říkovice - Praha; nehoda; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA do svodidel, bez zranění. Omezen PJP.
  silnice II/347 (ulice Čejovská), Humpolec, okr. Pelhřimov, uzavřeno, stavební práce, Od 03.04.2018 00:00 Do 16.07.2018 23:59, Objížďka - bez rozlišení, pro osobní + do 12 t + BUS: silnice III/34771 (ulice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace