Zprávy23. září  2017 v 06:00  

Na léky mají kvůli lepší kontrole přibýt kolky. Lékárníkům se to nelíbí

Tablety, ilustrační foto - Foto:  pixabay.com, CC0 Public domain

Tablety, ilustrační fotoFoto:  pixabay.com, CC0 Public domain

Léky budou chráněné kolky - stejně jako alkohol nebo cigarety. Evropská unie chce nařízením zabránit padělkům léků. Českým lékárníkům se ale opatření nelíbí, podle nich kolky jen zvednou ceny levnějších prášků, píše Deník.

Padělky léků jsou k dostání hlavně na internetu. Díky kolkům, které budou na každé krabičce, se ale léky dostanou pod větší kontrolu. To vítá Česká asociace farmaceutických firem. 

Lékárny si nový systém vyzkouší v pilotním provozu od února. Jak píše regionální Deník, běžně by měly být kolky na každém balení zhruba za dva roky. 

Pro Česko zbytečné? 

Čeští lékárníci ale považují nařízení za zbytečné a drahé. Podle nich možná systém pomůže zemím, které nemají tak dobře propracovaný systém dodávek a výdeje léků jako je v Česku. Upozorňují ale, že v českých lékárnách se zatím žádný padělek neobjevil a na internetu budou falešné léky k dostání i dál. 

Kvůli kolkům přitom podle lékárníků zdraží nejlevnější a nejběžnější přípravky. Samy lékárny si zase budou muset pořídit speciální program a čtečky. 

Autor:  Martin Karlík  (mkk)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: 8:00, 9:00 ...  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-144,0
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-136,8
  D1, mezi km 94 a 141, ve směru Bohumín – PL, silný vítr, ztížené jízdní podmínky, Od 18.03.2018 15:00 Do 19.03.2018 09:00, zvýšené nebezpečí nehody

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace