Na Vysočině je už 25 minipivovarů. Provoz se vejde i do obyčejné garsonky

7. únor 2018
Zprávy z

Na Vysočině je kromě pěti velkých pivovarů také pětkrát tolik minipivovarů. Jedná se o provozy s malým výstavem pěnivého moku, které nezřídka bývají spíše koníčkem svých majitelů než způsobem vydělávání velkých peněz. I takový pivovar se ale musí nahlásit celníkům.

Minipivovar je i v Havlíčkově Brodě, sídlí v bývalém skladu zeleniny za prodejnou potravin. Patří Tomáši Štefánkovi a Martinu Vorskému.

„Jsme takoví domácí vařiči,“ směj se Tomáš Štefánek. „Martin je sládek, má na to školu, vařil pivo i u Bernarda. Já jsem spíš přes tu technickou stránku, řeším technické problémy.“

Máme rádi pivo, hledáme různé chutě

Oba přátelé byli v roce 2012 na horách, kde se celým záměr zrodil. „Začínali jsme v šedesátilitrovém sudu u nás na zahradě v kůlně, takový domácí minipivovar.“

Zařízení, které funguje dnes, stojí asi milion korun.

„Z hlediska ekonomiky je to samozřejmě nesmysl,“ směj se Martin, a dodává: „Minipivovarem se dá uživit, to by se tomu ale člověk musel věnovat na sto procent a roční výstav musí být aspoň 200 hektolitrů, aby to ekonomika vycházela.“

Oba kamarádi vaří celkem šest druhů piv a kromě místních hospůdek prodávají i do pivoték na Pardubicku.

Celní úřad

Pivo je alkoholickým nápojem a pro jeho výrobce platí povinnost ke spotřební dani. „Každý, kdo uvaří pivo do dvou set litrů, je osvobozen od spotřební daně za určitých podmínek. Tou základní je, že nedojde k prodeji tohoto piva,“ řekl Českému rozhlasu Pavel Pařík z Celního úřadu pro Vysočinu.

autoři: mik , Vít Palacký
Spustit audio