Zprávy2. října  2017 v 06:00  

Státní lesy nechají prořezat památné duby o Hrotovic na Třebíčsku

Dub, ilustrační foto - Foto: Fotobanka  Freeimages

Dub, ilustrační fotoFoto: Fotobanka Freeimages

AKTUALIZOVÁNO! Lesy České republiky nechají prořezat staré duby u Hrotovic na jihovýchodě Třebíčska. Práce začaly na konci září a potrvají do prosince letošního roku. Kácení stromů není v plánu, odborníci jen ošetří bezmála šedesát stromů, jejichž stáří je kolem dvou set let.

„Vycházíme z odborně zpracovaného posudku. Znalec vyhodnotil zdravotní stav všech stromů a navrhl jejich odborné ošetření,“ řekl Dalibor Šafařík z krajského ředitelství Lesů České republiky. 

Stromům se má prodloužit životnost, zároveň je snaha o co nejvyšší bezpečnost návštěvníků. „Během provádění prací musíme omezit vstup do dané lokality. Ohrožený prostor vyznačíme páskami a arboristé dohlédnou na respektování tohoto omezení,“ dodal. 

Koruny některých stromů zajistí vazby, na místě má zůstat jen část dřeva se vzácnými druhy hmyzu. 

„Památné stromy jsou velmi významné z pohledu krajinných struktur. Bez odborného ošetření stromů dojde do několika desítek let k jejich rozpadu a zániku,“ vysvětlil Roman Říha ze státního podniku Lesy ČR.  

Staré duby, Hrotovice - Foto:  Lesy ČR

Staré duby, Hrotovice - Foto:  Lesy ČR

Autor:  Milan Kopecký
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: 8:00, 9:00 ...  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: přeháňky, D1-164,9
  Od 20.10.2017 11:55 do 14:00; na silnici 37 u obce Žďár nad Sázavou; výjezd ze Žďáru směr Stržanov; nehoda; střet se srnou
  ulice Kubišova, Třebíč, okr. Třebíč, uzavřeno, práce na silnici, Od 21.10.2017 07:00 Do 22.10.2017 20:00, Třebíč, ul. Kubišova: uzavírka MK oprava ulice - pokládka povrchu (příjezd k objektům KERAMA, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace