Zprávy17. července  2017 v 09:41  

V Bobrové na Žďársku je více panenek než obyvatel. Sběratelka ukazuje vzácné hračky veřejnosti

Výstava panenek, Bobrová - Foto: Veronika Papoušková

Výstava panenek, BobrováFoto: Veronika Papoušková

V Bobrové na Žďársku žije asi 900 obyvatel. V budově staré školy je otevřená výstava asi jedenácti set panenek. Jejich majitelkou je místní sběratelka Marie Roháčková. V mnoha případech jde o vzácné a přes sto let staré hračky, které pocházejí z celkem sedmnácti zemí světa.

Na samém začátku sbírky panenek byla jednoduchá prosba. Maminky z Bobrové požádaly paní Roháčkovou, aby sehnala nějaké panenky pro děti. Nejprve jich byla stovka, dnes jich má přes tisíc. 

„To jsou panenky, které mi něco říkají. Třeba tahle krojačka, to byla první panna, pro kterou jsme jeli. Až do Poličky,“ ukazuje nadšená sběratelka. „Byla ale tak děsně špinavá. Chtěla jsem jí ale nechat vyšít kroj a ta panna byla snad z popelnice. Udělala se z ní ale krásná panenka,“ směje se.  

Záchranářka panenek 

Své vášni se Marie Roháčková věnuje šest let. Za tu dobu nashromáždila sbírku a o nové kusy nouzi nemá. Lidé jí často telefonují, když najdou něco na půdě. „Připadám si spíš jako záchranářka panenek, protože by všechny skončily ve sběrném dvoře nebo ve spalovně.“ 

Čtěte také: Mezi tisícovkou panenek ve sbírce v Bobrové si každý najde tu svou

Muzeum panenek v Bobrové na Žďársku je otevřené každou neděli odpoledne. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: 8:00, 9:00 ...  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: přeháňky, D1-164,9
  Od 19.2.2018 11:15 do 18:00; na silnici 1281 u obce Vyklantice okres Pelhřimov; uzavřeno, probíhají záchranné a vyprošťovací práce; Zpříčený kamion, vyprošťování.
  D1, km 151.3, ve směru Praha, práce na zpevněné krajnici, Od 22.02.2018 11:00 Do 22.02.2018 12:00, demontáž servisního vozíku

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace