Zprávy28. února  2016 v 04:15  

Výjimečně nadané děti budou mít od září nárok na finanční podporu

Stát podpoří výjimečně nadané děti (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng, Alexander Redmon

Stát podpoří výjimečně nadané děti (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng, Alexander Redmon

Od letošního září se změní podpora nadaných dětí. Nově budou mít všechny nárok na finanční příspěvek na rozvíjení svého talentu. V Česku jich je téměř 1400. Novela školského zákona jim také umožní studovat podle individuálního vzdělávacího plánu a absolvovat stáže na jiných školách.

„Lidé, kteří mají vyšší IQ, se většinou nedokážou tak moc společensky začlenit, cítí se třeba jako naprostí outsideři,“ myslí si student pražského Mensa gymnázia Márty. 

Rozdíl ve výuce nadaných žáků je podle učitele zeměpisu Martina Kulhánka velký. „Studenti víc o věcech přemýšlejí. Ptají se neustále a na všechno,“ říká Kulhánek. 

 

Reportáž Ľubomíra Smatany z pražského Mensa gymnázia, které přijímá jen uchazeče s IQ nad 130

Vložit na svůj web

Podle novely školského zákona budou mít všechny děti nárok na finanční podporu. Vypočítá se podle stupně jejich nadání, kterou určuje pedagogicko-psychologická poradna. 

Zákon zavádí i další podpůrná opatření. „Například individuální vzdělávací plán, na který může dítě tentokrát dosáhnout. Zavádíme také stáže na jiných školách, které musí být se svolením daného ředitele,“ vysvětluje mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová. 

Podle Balážové se počet výjimečně nadaných žáků příliš nemění. „V roce 2015 jsme měli v základních školách 998 žáků, na středních 356 a na konzervatořích 30 žáků,“ říká Balážová. 

Novela školského zákona začne platit 1. září 2016. 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Od 23.3.2017 14:25 do 17:30; na silnici 360 u obce Trnava okres Třebíč; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; Srážka tří osobních vozidel
  Od 23.3.2017 14:20 do 16:25; na silnici 38 u obce Jihlava; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; Havárie osobního vozidla
  Od 23.3.2017 14:00 do 16:05; na silnici 602 u obce Velké Meziříčí okres Žďár nad Sázavou; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; Srážka osobního a nákladního vozidla

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace