Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
27. září  2007  rubrika: Dobrodružství

Zálesácké okénko - Zvláštní jména z písniček - Bludný Holanďan

Bludný Holanďan

Bludný Holanďan

Opět budeme pátrat po zvláštních, nezvyklých či neznámých jménech z písniček táborových ohňů. I dneska to bude písnička od Greenhornů, jmenuje se Značkovací železo a objeví se v ní jméno Bludný Holanďan...

Bludný Holanďan

Bludný Holanďan

Byla řeč o Ahasverovi, o člověku, který musel pořád bloudit světem a nikdy neměl klid. A takovým Ahasverem moří a oceánů je zase Bludný Holanďan. Jeho děsivá loď prý pluje po všech mořích, objeví se tu i tam a jejího kapitána štve taky hrůzné prokletí, aby nikdy nenašel klid... 

Odedávna si námořníci vyprávěli historky o strašidelných lodích, které se většinou v noci objeví znenadání na mořské hladině a nahánějí hrůzu, právě tak jako o kapitánech, kteří jsou spolčeni s ďáblem a podle svého prokletí mají plachtit až do soudného dne. Vyprávěli, jak se na moři najednou setkali s tajemnou lodí plující tiše a bez světel, která se právě vynořila z půlnoční mlhy a zase se ztratila jako duch. 

Jako Flying Dutchmana /doslova "letmého", tedy Bludného Holanďana/ tu pověst znaly severské národy Evropy už od středověku. Podnětem k ní nebyl jeden konkrétní kapitán, ale bylo zkombinováno několik osudů. Ten nejznámější kapitána jménem Flokke, který žil v Holandsku v 17.století a pořád prý strašně klel. Dokázal doplout z Amsterdamu do daleké Batávie - tak se jmenovala dnešní Djakarta v Indonésii - za mnohem kratší dobu než jeho soupeři, a tak se o něm v těch pověrčivých dobách říkalo, že je ve spolku s ďáblem. 

A když se jednou s lodí a posádkou nevrátil, bylo všem jasné, kdo si ho odnesl...Ke vzniku legendy o Bludném Holanďanovi ale přispěla i ta okolnost, že na otevřeném moři může někdy docházet k zrcadlení vzduchu a je vidět jakási fata morgana, svůj vliv měly asi i zprávy o lodích, které jejich posádka opustila, a jejich děsivé vraky pak ještě dlouho ohrožovaly známé plavební trasy. A teď, když je nám to jméno Bludný Holanďan bližší, připomeneme si písničku, kde se objevuje. 

 

Bludný Holanďan

Vložit na svůj web

Autor:  Jiří Hromádko