Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
11. března  2010  rubrika: Dobrodružství

Dobrodružství dálek (122)

Misionář

Misionář

Dálky byly, jsou a budou lákavé. I ten největší pecivál o nich rád čte, dívá se na ně v televizi nebo si prohlíží mapy a atlasy. Tento seriál čerpá z knihy s názvem Velká kniha objevování Země a je pro ty, kteří o dálkách sní...

A pak už přichází to zmíněné období, kdy se cesty do Asie budou uskutečňovat v doznívajícím dunění děl portugalských lodí. První Evropan, který se dostane do jižního Thajska, je roku 1524 Antao de Miranda. Jeho krajan Jorge de Meneses jako guvernér Moluk, Ostrovů koření, dokonce dopluje až k cípu Nové Guineje, kterému dá název Ilha dos Papuas (Ostrov Papuánců) podle malajského jména domorodců. V týlu portugalského panství se pohybuje francouzský mořeplavec Pyrard de Laval, který ztroskotá roku l602 na souostroví Maledivy a je první Evropan, který o něm dá zprávu a podle jazyka domorodců zavede do Evropy termín "atol" pro korálový ostrov s lagunou. 

V Asii stejně jako v Americe jdou dobyvatelům v patách křesťanští misionáři, především jezuité. Těžko si tehdy lze představit instituci s lepší intelektuální výzbrojí svých členů, ostatně v mnoha případech i se značnou tolerancí k jiným kulturním postojům, i když i tady výjimky existují. 

Příkladem té ušlechtilé většiny je František Xaverský, jeden z prvních misionářů, kteří dorazí do Indie. Jejich základnou je Goa, pevnost, kterou na čtyři a půl století ovládnou Portugalci a kde dodnes stojí zbytky mnoha chrámů a klášterů, včetně hrobky s ostatky tohoto muže. Vedle drsných a poznáníchtivých dobrodruhů dálek typu zmíněného Varthemy právě misionáři představují další typ cestovatelů, kteří se rovněž nevydávají do neznáma za obchodem ani za výbojem, i když výboje pak často přijdou i za nimi. Většina z nich za to ale nemůže. 

Právě František Xaverský je velmi laskavý člověk a dává příklad morálky a humánnosti, který se jeho nástupci marně snaží dosáhnout. Navzdory potížím tropického podnebí procestuje Přední i Zadní Indii a v Malajsku se seznámí s Japoncem, který ho přesvědčí, že jeho země bude úrodnou půdou pro šíření křesťanství. Misionář se tedy odebírá do té - jeho současníky prakticky neznámé - země a úspěšně plní své poslání. Snad proto, že Japonce tolik obdivuje: "Mají vyhraněný smysl pro čest a vybrané chování. Jsou potěšením mého srdce..." 

To mimo jiné napíše v listech, které posílá z dalekých cest a v nichž jako první Evropan podá bezprostřední, přesný popis Japonska. Úspěšnou misi chce zopakovat i v Číně, ale než se tam dostane, zastihne ho roku 1552 smrt v ústí Perlové řeky. O století později je prohlášen za svatého. Jako první a jediný z velkých cestovatelů. 

Dobrodružství dálek (121) 

Autor:  Jiří Hromádko
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média