Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
18. července  2012  rubrika: Pohádky a povídky

Jakub píše Evě

Loupežníci - Foto: Lucie Seifertová

LoupežníciFoto: Lucie Seifertová

Eva a Jakub jsou kamarádi. Děti jako vy. Ale mají oči, které možná vidí víc…

Eva se usadila u notebooku.
Ahoj, začíná Jakubův mail. Jak se máš? Já dnes byl s dědou a babičkou na Orlíku. To je zámek, víš? Stojí nad přehradou na skále a vidíš z něj na řeku, kde jezdí plachetnice. Jsou tu tři věže na obranu. Viděli jsme spoustu obrazů a zbraní a tak. Viděli jsme, jak tu lidi dřív žili. A víš, proč se zámek jmenuje Orlík? Je o tom pověst.
„Mami, pojď sem!“ volá Eva. „Jakub mi píše pověst o zámku Orlíku, nechceš si ji poslechnout? Ty máš takové věci ráda…“ 

Maminka se posadila do křesla a poslouchá, jak Eva čte.
„Byl jeden loupežník a byl hrozně krutý, koho přepadl, toho taky zabil. Nikoho neměl rád, ani ostatní loupežníky, jenom svého malého syna. Ale ten se jednou z loupežnické chatrče ztratil. Loupežník běhal po lese, hledal a hledal, ale dítě nenašel. Teprve teď mu napadlo, jaké to je, když lidi o někoho přijdou, že asi hodně naříkali ti, co jim zabil příbuzné. Slíbil si, že jestli syna najde, tak už nikoho nepřepadne. No a druhý den to dítě našel jeden z jeho bandy: leželo na skále v orlím hnízdě. Orel ho tam odnesl ke svým mláďatům. Loupežník byl hrozně rád, že syna neztratil a rozhodl se, že si na té skále, co bylo hnízdo, postaví hrad a už loupit nebude. Ostatní lupiči se k němu přidali a taky už byli hodní. A zámku dali jméno Orlík.
To napsal Jakub moc hezky, viď, mami?“ 

„To ano. A ty jsi to moc pěkně četla,“ pohladila maminka Evu po vlasech.
„Mami, já bych taky chtěla na nějaký zámek. Nebo hrad. Abych mohla Jakubovi taky napsat nějakou pověst. Ale strašidelnou – třeba jak chodí na hradbách duch. Nebo jak čerti hlídají nějaký poklad.“
„Dobře, vyjedeme si na výlet. Myslím, že na některých hradech přímo provádějí rytíři nebo Bílá paní…“ usmívá se maminka. 

Autor:  Martina Drijverová
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média