Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
25. července  2012  rubrika: Pohádky a povídky

Jakub, Eva a cestující rostliny

Rostliny - Foto: Lucie Seifertová

RostlinyFoto: Lucie Seifertová

Eva a Jakub jsou kamarádi. Děti jako vy. Ale mají oči, které možná vidí víc…

Eva poslala Jakubovi dopis. Na táboře nemůže mailovat, notebook tam nemá. Ale vybrala dopisní papír s ptáky a květinami, dokonce i na obálce letí racek. Jakub má radost
Ahoj, jak se máš? píše Eva. Jaké je to na příměstském táboře? Tady je to dobrý. Jsme v lese u potoka, máme velké ohniště a totem. Ve stanu jsem s Hankou a Nikolou. Obě jsou fajn, jen Nikola občas prudí. Ale vlastně se teď jmenujeme jinak, za dva dny nám vedoucí dali indiánská jména. Hanka je „Krásná vrána“, protože má černé vlasy, Nikola „Rychlá laň“ – ona pořád někam utíká. A já jsem „Noční píseň.“ To je hezké, ne? Já jsem totiž holkám ve stanu zpívala, když se bály bouřky.  

A Eva se nebála, to jsem si mohl myslet, řekl si Jakub. Je na kamarádku pyšný. Kdepak, ta je statečná, kolikrát víc než kluci.
A Jakub čte dál: Máme indiánský program. Předevčírem jsme stopovali a odlévali stopy. Sádrou. Odlitky se dají pověsit na zeď. Jednu stopu ti dám, budeš si moct vybrat, jestli chceš srnce, zajíce nebo lišku. Včera jsme byli hledat cestující rostliny. O tom jsem nikdy nepřemýšlela, že rostliny cestují. Ale je to tak. Některým pomáhá vítr, některé přenášejí zvířata nebo lidi. Protože ty rostliny mají háčky nebo ostny, tak se přichytí. Třeba lopuch. Udělali jsme si z jeho kuliček knoflíky. Taky jsme pozorovali mravence, jak nosí semínka. Vedoucí nám řekla, že u jednoho mraveniště našli 200 semen vlaštovičníku – to je ta žlutá kytka, co se dává na bradavice – a 200 semen fialek. To je, co? Semena taky nosí myši a ptáci. Až se vrátím, půjdem nějaké cestující rostliny hledat, chceš? 

To se ví, že chci, pomyslel si Jakub. Už aby to bylo.
Taky se strašně těším na srpen, až pojedem na ten kurz jízdy na koni. A budem spolu. Ahoj, Eva.
Eva je hodná, pomyslel si Jakub. Dala mi k narozeninám puzzle se zvířaty a teď mi dá i stopu. Musím jí taky přichystat nějaké překvapení, co jí dám, až budeme spolu. Už to nebude dlouho trvat! 

Autor:  Martina Drijverová
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace