Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
23. září  2014  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Jakub, Eva a babí léto

Pavouček - Foto: Barbora Buchalová

PavoučekFoto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a příroda.
Jakub s Evou si koupili velký sešit. Budou do něj psát o všem, co zajímavého objevili v přírodě.
A my… my do toho sešitu budeme nahlížet!

Je krásné počasí. Sucho, slunce svítí, vítr moc nefouká. V noci je docela chladno a ráno je občas mlha, ale když se zvedne, je moc hezky. Ve vzduchu létají stříbrná vlákna. Podle nich se tomuhle času říká babí léto. Lidi totiž dřív věřili, že jsou to vlasy starých babiček, které ztratily hřeben, napsala Eva. 

Doopravdy to nejsou vlasy, ale vlákna malých pavoučků, kteří hledají nový domov. Vylezou na větvičku nebo na stéblo vysoké trávy a vypustí dlouhé vlákno. Vlákénko, zahřáté teplým vzduchem plachtí tak dlouho, až pavoučka unese. Jak je dost dlouhé, pustí se. Pak vzlétne do vzduchu, letí – a pavouček letí s ním. (Jakub) 

Je to vlastně vzduchoplavec! Ty pavučinky můžou letět do výšky 4000 metrů. A doletí daleko, třeba až 50 kilometrů. Když pavouček přistane, začne si tkát síť nebo budovat doupátko. (Eva) 

Takhle cestují různé druhy pavouků. Jako plachetnatky, těch je u nás přes tři sta druhů, tkají vodorovné sítě, které vypadají jako plachta na lodi. A takhle letí třeba i běžníci, kteří sítě netkají, loví z úkrytu hmyz, sedící na květech. Když fouká vítr, můžou pavoučci doletět do hor. Našli je i na lodích, které pak vypluly na moře. Za letu se pavouček spustí k zemi po dalším vlákně. Letící vlákénka se pak splétají s ostatními a vytvářejí tlustší provazce, napsal Jakub. 

Ti pavoučci jsou velcí cestovatelé! Já mám pavouky ráda. Nechápu, proč se jich lidi štítí. Jsou přece užiteční, chytají mouchy! (Eva)
Pavouků je popsáno 40 tisíc druhů! Ale jen několik desítek druhů je člověku nebezpečných. (Jakub) 

Četla jsem řeckou báji o královské dceři Arachné. Ta zvítězila v soutěži ve tkaní látek nad bohyní Athénou. A bohyně se rozhněvala, proměnila dívku v pavouka, aby tkala ve dne i v noci. Pavouci jsou potomci té princezny… (Eva) 

O pavoucích se říká, že přinášejí peníze. A štěstí. Když uvidíš pavouka sestupujícího v síti dolů, čeká tě dlouhá cesta. A když vstoupíš do pavučiny, najdeš dobrého přítele. Zato když pavouka zabiješ, budeš mít smůlu, doplnil Jakub.
Nikdy bych pavouka nezabila! (Eva) 

Autor:  Martina Drijverová