Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
30. září  2014  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Jakub, Eva a dub

Dub - Foto: Barbora Buchalová

DubFoto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a příroda.
Jakub s Evou si koupili velký sešit. Budou do něj psát o všem, co zajímavého objevili v přírodě.
A my… my do toho sešitu budeme nahlížet!

Chodíme sbírat žaludy. Na louce za babiččinou zahradou totiž stojí velikánský dub. Babička říká, že je to náš ochránce. Asi to tak bude, protože na kůře má černou jizvu, jak po ní sjel blesk. Babička říká, že duby blesky přitahují. Protože často stojí samy v krajině. Možná i proto, že často rostou nad prameny spodní vody. Takže dobře svádějí elektřinu. Babička mi taky jednou četla pohádku o čertovi, který nemohl odnést kováře do pekla. Měl totiž čekat, až opadne listí z dubu – a ono všechno neopadá nikdy! (Eva) 

Ten dub za zahradou je dub zimní čili křemelák. Dubu letnímu se říká drnák. Duby jde celkem dobře rozpoznat, protože zimní má takovou rozcuchanou korunu a křivolaké větvě, kdežto letní dub má štíhlejší korunu a větve skoro rovné, napsal Jakub.
Dub se může dožít až 600 let a vyrůst do výšky přes 40 metrů. Dub má rád světlo, nelíbí se mu v hustém porostu, napsala Eva. 

Dubu se říká král stromů. Žijí na něm a u něj nejrůznější ptáci i zvířata. V dávných dobách byly duby zasvěceny těm nejmocnějším bohům. Tak třeba u Římanů to byl bůh války Mars, u Slovanů Perun – hromovládce. (Jakub) 

Babička má doma usušenou dubovou kůru. Odvar z ní se dřív hodně používal na záněty, taky na popáleniny, omrzliny a otoky. Ale dnes ji lidé používají hlavně proti pocení nohou, komu se nohy moc potí a jsou cítit, tak si je koupe v odvaru z dubové kůry, napsala Eva. 

Kůra se taky využívá při zpracování kůží. Dubové dřevo je hodně pevné, proto se z něj vyrábí nábytek. (Jakub)
Já mám ráda dub hlavně kvůli žaludům. Vím, že se z nich mlela mouka, když byl velký hlad, ale moc dobré to prý nebylo. Já sbírám žaludy pro zvířata v lese, budeme je v zimě nosit ke krmelci. A dělám z nich panáčky! (Eva) 

Autor:  Martina Drijverová