Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
16. září  2014  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Jakub, Eva a kaštany

Kaštany - Foto: Barbora Buchalová

KaštanyFoto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a příroda.
Jakub s Evou si koupili velký sešit. Budou do něj psát o všem, co zajímavého objevili v přírodě.
A my… my do toho sešitu budeme nahlížet!

Už padají kaštany! V družině jsme z nich dělali zvířátka, ale i košíčky a vozíky. Mám kaštany ráda, jsou takové hladké, lesklé, krásně hnědé. (Eva)
Strom se vlastně jmenuje Jírovec maďal nebo taky Kaštan koňský. To jméno prý dostal proto, že Turci používali kaštany jako posilující prostředek pro tažné koně. Ale mohlo to být taky tím, že kaštan koňské oko připomíná. Z Turecka přivezl kaštan do Francie jeden cestovatel už v 16.století. K nám se dostal v 18. století. A teď kaštany rostou skoro všude, kolem cest, v parcích i v lese. Jsou vysoké až 25 metrů, napsal Jakub. 

Kaštan je okrasný, ale taky užitečný. Vyrábí se z něj léčivé masti. Babička takovou mast používá na bolavé klouby. (Eva)
V masti ale musí být kaštanů jen trochu, protože ten strom je celý jedovatý! Na léčiva se z něj sbírá všechno: květy, plody i kůra. (Jakub)
Dočetla jsem se, že listy, kůra a ty zelené ježaté slupky obsahují barvivo, kterým se dřív barvily látky. A babička mi řekla, že za války se z kaštanů dělal škrob, napsala Eva. 

Hodně důležitý je strom pro včelaře, protože jeho květy mají v nektaru hodně cukru. Ze dřeva se dřív dělal nábytek. A zralými kaštany se krmí dobytek, prasata i ovce. A myslivci je nosí v zimě ke krmelcům při srnky, doplnil Jakub. 

Kaštany jsou užitečné a krásné stromy, jenže v poslední době je napadá klíněnka jírovcová. To je takový malý motýlek, úplně nenápadný. Jenže jeho housenky se živí listím, prokousají listové pletivo a tak listy zhnědnou, uschnou a opadají. Takové spadané listí se musí spálit, protože jinak se vylíhnou noví motýlci a ti ničí dál. (Eva) 

Dověděl jsem se, že podle pověry kaštan chrání před zlem. Musíš ho převalovat v ruce a nosit v kapse. Dokud je lesklý, nic člověku neublíží. (Jakub)
Jdu pro kaštan. Zítra píšeme test z matematiky… (Eva) 

Autor:  Martina Drijverová