Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
7. října  2014  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Jakub, Eva a ocúny

Jakub, Eva a ocúny - Foto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a ocúnyFoto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a příroda.
Jakub s Evou si koupili velký sešit. Budou do něj psát o všem, co zajímavého objevili v přírodě.
A my… my do toho sešitu budeme nahlížet!

Na louce u lesa rozkvetly ocúny. A to znamená, že už je opravdu podzim! Ocún je moc zvláštní květina. Má hluboko v zemi hlízu, která vypadá jako hruška a je dlouhá až 7 centimetrů. Nikdy neuvidíme listy a květy ocúnu zároveň. Protože ocún kvete na podzim, ale listy, takové hodně zelené trsy a semeník, velký jako vlašský ořech, má na jaře. (Eva) 

Legrační je, že se ocúnu říká nestydatec nebo naháček – protože rostlina nemá listy a květ vypadá jako prokřehlý. Na internetu jsem zjistil, že Římané dali ocúnu jméno „Syn před otcem“ – právě kvůli tomu, že se na podzim objevily květy a na jaře listy se semeny. (Jakub)
U nás se ocúnu říkalo taky smrtná bylina. Protože je prudce jedovatý. Dobytek na louce se mu většinou vyhnul, ale některá mladá zvířata třeba trochu ukousla a zahynula. Odolnější než krávy byly ovce a kozy. Ale jed z ocúnu se mohl dostat do jejich mléka a pak otrávit lidi, napsala Eva. 

Ocún obsahuje hodně jedovatých látek, nejjedovatější je kolchicin. Prý tři ocúnové květy znamenají smrt, doplnil Jakub.
To jo, hlavně prý vším – odvar z hlíz a květů se na ně používal! (Eva)
Ale teď se z hlíz a květů dělají i léky. (Jakub) 

Mně se ocúny na pohled líbí, jsou hezky růžovo fialové. V přírodě jich hodně ubývá, protože málokde jsou mokré louky. Někde mají lidé ocúny v zahradách, ale to jsou vyšlechtěné rostliny. Jenomže i ty jsou jedovaté, takže pozor na ně! (Eva) 

Autor:  Martina Drijverová