Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
26. srpna  2014  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Jakub, Eva a odlet čápů

Čápi - Foto: Barbora Buchalová

ČápiFoto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a příroda.
Jakub s Evou si koupili velký sešit. Budou do něj psát o všem, co zajímavého objevili v přírodě.
A my… my do toho sešitu budeme nahlížet!

Tak nám prázdniny pomalu končí. Vidím to na kalendáři. Ale že je léto u konce, to vědí i čápi. V posledních dnech se počasí pokazilo, není takové teplo jako dřív, už se nechodíme koupat. Občas docela studeně zafouká nebo zaprší. Čápi asi vědí, že líp už nebude. Tak nás opouštějí! (Eva) 

Čápi určitě taky cítí, že jsou dny kratší. A nejspíš mají i míň potravy. Zjistil jsem, že nejdřív se na cestu do teplých krajin vydávají čápi černí. Letí v malých skupinkách. Ale čápi bílí, ti vytvářejí veliká hejna a letí do Afriky společně. Někteří naši čápi letí na západ, jiní na východ. (Jakub)
Kdoví, proč si to tak rozdělili! Tatínek mi ukázal mapu těch tahů. Na západ letí čápi přes Iberský poloostrov, přes Gibraltar a Maroko. Skončí ve Střední Africe. Ti, co se dali východní cestou, putují přes Balkán na Střední Východ a usadí se ve východní, jižní a střední Africe, doplnila Eva.
Čápi musí při letu nabrat velkou výšku. A tak využívají teplé proudy vzduchu, co stoupají nad pevninou, napsal Jakub. 

Hlavně, aby doletěla všechna mláďata! I když mají směr letu vrozený, nepotřebují, aby je starší ptáci vedli. Ale když si vzpomenu, že se teprve nedávno učili létat… (Eva)
A musí přeletět moře! To je nebezpečné, kdyby jim došly síly, spadnou dolů a utopí se. Proto čápi přes moře létají vždycky nejkratší možnou cestou. Nad pevninou dělají taky zastávky. Ale urazí za den 150 až 300 kilometrů! (Jakub) 

Na jaře těch zastávek dělají míň. Spěchají, protože se se bojí o svoje hnízda. Co kdyby jim je někdo obsadil! (Eva)
Mají to těžké. Ale jsem rád, že se k nám domů vracejí. Že jsou věrní. (Jakub) 

Autor:  Martina Drijverová