Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
14. října  2014  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Jakub, Eva a sojka

Jakub, Eva a sojka - Foto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a sojkaFoto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a příroda.
Jakub s Evou si koupili velký sešit. Budou do něj psát o všem, co zajímavého objevili v přírodě.
A my… my do toho sešitu budeme nahlížet!

Našla jsem sojčí pírko, to maličké, modře pruhované. Takové obyčejně nosí na klobouku myslivci. Sojka se mi moc líbí, je tak barevná! Znám ji z pohádek o Krakonošovi – sojka je strážný pták. Protože se vždycky ozve jako první, když někdo vejde do lesa. Takže varuje ostatní zvířata, napsala Eva. 

Sojka je hezká. Patří mezi havranovité ptáky a mezi pěvce. Snaží se napodobovat různé zvuky, ale moc pěkně to tedy nezní! (Jakub) 

Je to takový drsný křik. Sojka žije v lesích, listnatých a smíšených, ale musí v nich být hodně dubů. Protože sojka miluje žaludy. Někdy se o ní říká, že lesy rozšiřuje – schovává si žaludy na zimu, ale všechny nevybere a tak vyrostou mladé doubky. (Eva) 

Sojky se v poslední době hodně stěhují do měst. Je tu dost potravy. Sojky jedí kromě žaludů taky bukvice, lískové oříšky, obilí, bobule a semena, ostružiny a jeřabiny. Sbírají i hmyz, larvy, slimáky a červy. Občas vyberou hnízdo jiných ptáků. Proto se dřív považovaly za škodnou. (Jakub) 

Možná to lidé říkali proto, že pak mohli sojky lovit a jíst. Vybírání hnízd se děje málokdy. A sojky se u nás lovit nesmí, i když je jich docela dost. Hnízdo si staví jednou za rok, na stromech nebo v hustém křoví. O mláďata se starají oba rodiče. Některé sojky u nás zůstávají celý rok, jiné táhnou pryč, někdy doletí až do Francie, přidala Eva. 

Na podzim si sojky dělají zásoby na zimu. Ukládají hlavně žaludy, oříšky a bukvice pod listí nebo mezi kořeny stromů. (Jakub) 

Líbí se mi, jak si sojky čistí peří. Nachytají mravence a pustí je mezi pírka. Mravenci tam pak vyberou parazity. Že je sojka zajímavý pták? (Eva) 

Autor:  Martina Drijverová