Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
9. září  2014  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Jakub, Eva a zásoby

Zásoby na zimu - Foto: Barbora Buchalová

Zásoby na zimuFoto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a příroda.
Jakub s Evou si koupili velký sešit. Budou do něj psát o všem, co zajímavého objevili v přírodě.
A my… my do toho sešitu budeme nahlížet!

Babička zavařuje a zamrazuje ovoce a zeleninu. Aby bylo co jíst, až se zima zeptá, co jsme dělali v létě, jak říká. Že už je podzim, to jí nevadí. Povídala nám i o zvířatech a ptácích, kteří si taky dělají zásoby na zimu, ať už je někam ukládají, nebo ať se vykrmují, napsala Eva. 

Tak třeba jezevci nebo divoká prasata se přímo cpou, mají na těle úplné polštáře tuku. Plch, takové zvířátko, co huňatým ocáskem připomíná veverku, se taky vykrmuje – až připomíná kouli! (Jakub)
Plch to potřebuje, jeho zimní spánek trvá sedm měsíců. Živí se pupeny, listy, ovocem, ořechy, hmyzem, ale i ptačími vejci a mláďaty. Plch je moc hezký, stejně jako jeho menší příbuzný, plšík lískový. Ten zas připomíná myšku. Oba mají veliké oči, protože jsou to noční tvorové. Takže je těžké tahle zvířátka uvidět, napsala Eva. 

Veverky zas můžeme vidět často. A ty si dělají zásoby na zimu – sbírají semena různých druhů, ořechy, žaludy, ale i houby. Houby napichují na větve, ořechy ukládají do dutin stromů, ale taky zahrabávají do země. (Jakub)
Veverka často zapomene, kam oříšky uložila, ale má dobrý čich, takže může ořech najít i v hloubce 30 cm! (Eva) 

Zásoby si dělají i ptáci. Třeba sojka, ta si ukládá žaludy, bukvice, lískové ořechy nebo zrna obilí. A strakapoud, ten v zimě hledá na zemi bukvice a žaludy, napsal Jakub.
Strakapoud chodí taky k nám na krmítko. Lákají ho tam semena slunečnice a ty lojové koule, co zavěšujeme na větve pro sýkorky, doplnila Eva.
Doufám, že v zimě nebudou moc velké mrazy. Přál bych si, aby všechna zvířata přežila! (Jakub) 

Autor:  Martina Drijverová