Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
28. října  2014  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Jakub, Eva a zimní srst zvířat

Jakub, Eva a zimní srst zvířat - Foto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a zimní srst zvířatFoto: Barbora Buchalová

Jakub, Eva a příroda.
Jakub s Evou si koupili velký sešit. Budou do něj psát o všem, co zajímavého objevili v přírodě.
A my… my do toho sešitu budeme nahlížet!

Blíží se zima a té zvířata přizpůsobují barvu svojí srsti. Viděla jsem obrázky lasice hranostaje. Z kůží těch zvířátek se dělaly ozdoby na královské pláště. Takový límec má král skoro v každé pohádce! Je to bílá kožešina s černými puntíky. A takhle zbarvený je hranostaj jenom v zimě, je celý bílý, aby ho dravci na sněhu jen tak nerozpoznali. Jen špičku ocásku má černou. V létě má lasice hranostaj kožíšek navrchu hnědý a na bříšku bílý. Ale ocásek je černý po celý rok. (Eva) 

Chudáci hranostajové, co jich na ty královské pláště muselo padnout, jsou to přece malá zvířátka! Ale barvu mění i jiní obyvatelé lesa. Třeba srnci: v létě jsou rezaví do červena, ale na zimu barvu mění na tmavší. Myslivci říkají, že srnci přebarvují. (Jakub) 

Taky daňci teď vypadají jinak! V létě jsou červenohnědí, s bílýma nohama, bílým břichem a hlavně s bílými puntíky na zádech, kde se jim až k ocásku táhne černý pruh. V zimě ty bílé skvrnky ani neuvidíme, daněk je celý tmavě hnědý, napsala Eva. 

Mění se i veverky: mají hustší a tmavší srst než v létě. Na uších jsou dobře znát střapečky chlupů, doplnil Jakub. 

Srst je pro zvířata moc důležitá. Chrání je před nepříznivým počasím. A taky jim pomáhá zamaskovat se, schovat se před nepřáteli. (Eva) 

Zjistil jsem, že srst má dvě vrstvy, ta vrchní, které se říká ochranný chlup nebo taky pesík, slouží k ochraně před deštěm a sněhem. A ta spodní – podsada – chrání před horem v létě a prochladnutím v zimě. Má hodně jemné chloupky, napsal Jakub. 

A víš, že je taky zvláštní druh srsti? To jsou bodliny u ježka! (Eva) 

Autor:  Martina Drijverová