Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
17. října  2012  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Matyáš a čáp

Čáp a kluk - Foto: Lucie Seifertová

Čáp a klukFoto: Lucie Seifertová

Byl jeden dům. V tom domě pokoj, v něm postýlka a v postýlce ležel malý Matyáš. Asi by měl už spát, ale oči plné noční tmy se ne a ne zavřít.

1. díl - Jak se potkali 

A tak jen ležel a díval se na stíny na stropě pokoje. Když tu se ozvalo ťuk ťuk a na rámu otevřeného okna seděl čáp. "Ahoj," povídá ten čáp, "poletíš se mnou?" Matyáš se v posteli otočil: "Já myslel, že čáp děti nosí. A ne odnáší." 

Čáp naklonil hlavu a trochu vyčítavě se podíval na Matyáše: "Nejsi na tyhle babské povídačky už trochu velký?" Potom dodal: "Já jsem cestovní čáp. A poletíme, kam si budeš jen přát. I když takhle v pyžamu..." "A co župan?" zeptal se Matyáš. "To by šlo. Bude ti teplo a mě se za pásek dobře poneseš." Matyáš se rychle oblékl: "Hotovo, můžeme letět." 

Lehce vzlétli k noční obloze, vzduch byl příjemně chladný. "Tak kam poletíme?" Zakroužil čáp nad domem. "Kamkoliv?" řekl Matyáš a přemýšlel. "Kamkoliv," přikývl čáp, ale to už se chlapec zahleděl do dálky a usmál se. Čáp se také usmál a letěli. Nervalo dlouho a už přistávali na břehu řeky. 

Okna domku na břehu rýsovala do trávy žluté obdélníky. "Ještě nespí," zašeptal Matyáš, potichu se blížil a nakoukl jedním oknem dovnitř. Babička seděla jako vždy v křesle pod lampou a děda u stolu luštil křížovku. "Copak asi dělá Matyáš?" zvedla oči babička. "Teď už asi spí," položil děda tužku, "a já si asi také půjdu lehnout." Zívl, odložil brýle, babička vedle nich položila ty svoje, zhasli a odešli z pokoje pryč. 

Matyáš, nos přilepený na skle spokojeně vydechl a usmíval se při tom. Pak si uvědomil, že i on je tak trochu ospalý. Zamnul si rukou oči a podíval se na čápa. Ten přikývl, Matyáš kývl také a už letěli zpět. Když Matyáš uléhal do své postýlky, ještě se ohlédl k oknu. "Přiletíš zas?" Zeptal se. "To víš, že ano," přikývl čáp, "přiletím a vydáme se spolu zase na cesty." Matyáš zavřel oči, za chvíli už spokojeně oddychoval a zdálo se mu, že ve snu létá. 

Autor:  Petra Raková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média