Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
5. prosince  2012  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: MATYÁŠ A ČÁP

Mikuláš - Foto: Barbora Buchalová

MikulášFoto: Barbora Buchalová

Byl jeden dům. V tom domě pokoj, v něm postýlka a v postýlce ležel malý Matyáš. Asi by měl už spát, ale oči plné noční tmy se ne a ne zavřít.

4. díl - JAK TO BYLO S MIKULÁŚEM 

Dnes se ani zavírat nemusejí, byla by škoda tenhle večer prospat. Protože dnes chodí Mikuláš. "Měl by přijít i k nám, s andělem a čertem," povídá Matyáš, když čáp usedne na okno, "a já se těším, ale i tak trochu bojím." "Tak se za nimi podíváme, jestli chceš," navrhne čáp, "viděl jsem je jít po náměstí." 

Mikuláš - Foto: Barbora Buchalová

MikulášFoto: Barbora Buchalová

Letěli, tedy vlastně se jen přehoupli přes pár střech a už je vidí. Mikuláš stojí před otevřenými dveřmi jednoho z domů, holčička v nich recituje básničku a anděl se trochu nepřítomně usmívá. "Ale kde je čert?" rozhlíží se Matyáš, vidí však jen černé stopy ve sněhu, které míří z náměstí pryč. "Utekl? Ale proč by utíkal? Básnička byla moc pěkná, ta ho jistě nevystrašila." 

To už je básničky konec, holčička si oddychne, že ji zvládla odříkat celou, na nic nezapomněla a čeká. Ale co to? Mikuláš jen nešťastně přešlapuje, než vyloví z kapsy pár malých čokoládových penízků, anděl si rozpačitě cuchá zlaté vlasy. "To je tedy bída," myslí si Matyáš, "ten Mikuláš zapomněl vzít dobroty pro děti. Taková smůla." A je z toho trochu smutný.
Jenže to už se vrací čert, běží, až jiskry létají a přes rameno nese pytel plný sladkostí. Podává ho Mikuláši, ten v něm zaloví, holčička děkuje a usmívá se. Matyáš s čápem se také usmívají.  

Pak letí domů, a když zazní zvonek u dveří, běží Matyáš sám otevřít a místo, aby se čerta bál, objeme ho, až je sám celý černý. Dostane kousek uhlí, které si schová do kapsy pro štěstí. A pak už je vše, jak má být. Poví básničku, dostane od Mikuláše sáček s dobrotami. Anděl ho pohladí po vlasech, čert spiklenecky mrkne a jdou zase dál. Když pozdě v noci Matyáš usíná, zdá se mu o samých čertech, ale je to sen moc krásný. 

 

 
 

Autor:  Petra Raková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média