Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
2. ledna  2013  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Matyáš a čáp

Nový rok - Foto: Barbora Buchalová

Nový rokFoto: Barbora Buchalová

Byl jeden dům. V tom domě pokoj, v něm postýlka a v postýlce ležel malý Matyáš. Asi by měl už spát, ale oči plné noční tmy se ne a ne zavřít.

5. DÍL JAK SLAVILI NA NOVÝ ROK 

Jak také mohl spát, vždyť bylo Silvestra a měl dovoleno být vzhůru až do půlnoci, po ní sledovat s rodiči ohňostroj a také ochutnat pár jednohubek a trochu chipsů. Prostě sváteční den, protože byl úplně posledním dnem v roce. Čáp nepřiletěl, o tom mluvili. „Petardy a rachejtle jsou krásné, ale pro nás ptáky je trochu nebezpečné mezi nimi poletovat. My slavíme za městem na lukách, tam je klid. A scházíme se tam všichni, sýkorky i datlové, vrány i kavky.“ „Tak se uvidíme v novém roce a pěknou oslavu,“ popřáli si navzájem. 

Druhý den večer, tedy prvního ledna, přiletěl čáp jen se setmělo. „Pojď rychle,“ řekl sotva se dotkl nohama okenního rámu, „tohle musíš vidět.“ Matyáš se rychle oblékl a letěli k radniční věži. Tam si nahoře sedli. "Pozorně se dívej," povídá čáp. Matyáš chvíli nevěděl, nač se má koukat, ale pak to zpozoroval. Nočním vzduchem vzhůru stoupaly tuhle a támhle malé nitky, provázky a silnější provazy, někde Matyáš zahlédl i kus lodního lana.  

Nový rok - Foto: Barbora Buchalová

Nový rokFoto: Barbora Buchalová

Byly nejen různě silné, ale i různě dlouhé a všechny vždy stříbrně zazářily v noční tmě, a pak zmizely mezi hvězdami. „To je nádhera, řekl bych skoro lepší než ohňostroj, takové tiché a vznešené. Ale co to je?“ divil se Matyáš. „To, můj malý příteli,“ odpověděl čáp, „to vše jsou předsevzetí, taková přání, která lidé mají. Poletují vlastně celý rok, ale nikdy jich není tolik najednou jako právě dnes.“ Matyáš pochopil: "Jsou to předsevzetí do nového roku, který právě začal, některé jsou jen slabá, nitkovitá, ale některá jsou pevná jako lana." 

Nový rok - Foto: Barbora Buchalová

Nový rokFoto: Barbora Buchalová

"A co by sis přál ty?" zeptal se čáp Matyáše, který nemohl od té krásy odtrhnout oči. „Já bych si přál,“ nadechl se chlapec, „aby se všechna ta jejich přání splnila.“ Za ním se ve tmě objevil stříbřitý provázek a vydal se také k noční obloze. „Páni,“ vydechl Matyáš. Ještě když ten večer usínal, usmíval se spokojeně a stále myslel na stříbřitou krásu všech těch přání. 

Autor:  Petra Raková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média