Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
6. února  2013  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Matyáš a čáp

Skok na lyžích - Foto: Barbora Buchalová

Skok na lyžíchFoto: Barbora Buchalová

Byl jeden dům. V tom domě pokoj, v něm postýlka a v postýlce ležel malý Matyáš. Asi by měl už spát, ale oči plné noční tmy se ne a ne zavřít. Ťuk ťuk, ozvalo se na okno a jeho kamarád čáp byl tu.

6. DÍL JAK SKÁKALI 

"Tak, co máš dnes v plánu," ptal se hned. "Skákání," vyhrkl Matyáš, "tedy říkají tomu lety na lyžích. Jak se skáče, to jsem viděl v televizi. Ale strašně by mě zajímalo, jaké to opravdu je. Myslím, že ti skokani musejí být opravdu stateční." "Tak to zjistíme," usmál se čáp a dodal, "jen si dnes vezmi něco jiného než ten starý župan, třeba bundu. Bude to trochu foukat." 

Vystoupali pod mraky a za chvíli se blížili k horám. Přistáli nad skokanským můstkem. "Tohle je malý tréninkový můstek," řekl čáp na vysvětlenou, když přistáli. Matyáš se podíval dolů a nic malého mu na tom můstku nepřipadalo. Jak asi vypadá ten velký? Jenže když se ohlédl přes rameno, ten velký můstek rýsoval proti obloze jen o kus dál. "Tak ten stojí za to," vydechl. 

"Jdeme na to?" zeptal se čáp. Matyáš přikývl. "Budu tě teď držet nohama," dával poslední pokyny čáp, "stoč se co nejvíce do klubíčka a až řeknu, natáhneš nohy a rozpřáhneš ruce." Vystoupali na start, čáp stáhl křídla za sebe, obrovskou rychlostí prolétli těsně nad stopou a pak hop. Čáp rozpřáhl křídla, Matyáš ruce a už se snášeli z můstku dolů. Světový rekord by to nebyl, ale doskočili pořádně daleko. 

Až když se dole úplně zastavili, Matyáš vydechl: "Jsem tak rád, že jsi nedoletěl do teplých krajů jako jiní čápi." "To proto, že jsem kouzelný," pokývl hlavou čáp. Matyáš se blaženě usmál: "Pak jsem moc rád, že jsi kouzelný." A objal ho kolem dlouhého čapího krku. To ovšem nevěděl, že každý dobrý kamarád je tak trochu kouzelný. Ještě když večer Matyáš usínal, zdálo se mu, že mu kolem uší sviští vítr a on se ladně snáší na lyžích do údolí. 

Autor:  Petra Raková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média