Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
5. června  2013  rubrika: Pohádky a povídky

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Matyáš a čáp

Zedníci - Foto: Barbora Buchalová

ZedníciFoto: Barbora Buchalová

Byl jeden dům. V tom domě pokoj, v něm postýlka a v postýlce ležel malý Matyáš. Asi by měl už spát, ale oči plné noční tmy se ne a ne zavřít. Ťuk ťuk, ozvalo se na okno a jeho kamarád čáp byl tu. „Tak kam dnes poletíme?“ ptal se hned.

7. díl CO DĚLAJÍ ZEDNÍCI 

„Co dělají zedníci?“ ptal se Matyáš. Čáp byl jeho otázkou trochu překvapený, a tak odpověděl otázkou: „Co myslíš, že dělají?“ „Staví zdi?“ zkoušel to Matyáš. „Víš co,“ pokývl čáp, aby se Matyáš připravil na cestu, „poletíme se na ně podívat.“ „Teď večer přece už nikde nebudou,“ mračil se Matyáš. „I budou, neboj,“ ujistil ho čáp a letěli. 

Opravdu našli dům, na kterém se ještě pracovalo. Rozestavěný domek ozařovalo několik silných světel. Matyáš zedníky chvíli pozoroval, a pak povídá: „To nic není, je to jako stavět z kostek, to bych určitě taky zvládl.“ Čáp pokrčil rameny: „Když myslíš...“ Vzal ho o kus dál k jinému domku, který už byl hotový, ale zbývající cihly a zednické nářadí ještě ležely v rohu zahrady. „Tak vezmi deset cihel a postav je na sebe, ale tak, aby byly úplně rovně. Ze všech stran.“ Matyáš to chvíli zkoušel, cihly byly těžké, ale po chvíli se mu poskládaná zeď zdála být rovně. Podíval se z jiné strany a ouha. Vůbec rovná nebyla. Dal to do pořádku, podíval se z jiného úhlu a zase špatně. „To stačí,“ zastavil ho čáp, když viděl, že Matyáš začíná být trochu zoufalý. „Všechno se musí umět, i stavět.“ 

„Ale víš co,“ dodal čáp, „stavět se nemusí jen nahoru. Jde to i dolů. Sklepy nebo tunely. Jenže tam by se nám špatně létalo. Tak to radši vezmeme z výšky.“ Potom vzal Matyáše nad město, ukázal mu staré domy, zdobené kostely a nakonec i kamenný most přes řeku. „Tohle všechno postavili zedníci,“ řekl čáp, „i když měli spoustu pomocníků, třeba tesaře nebo i sochaře.“ Když se blížili zpět k jejich domu, viděl ho Matyáš najednou úplně jinak. „Myslím, že až vyrostu, budu zedníkem a postavím si svůj vlastní dům,“ říkal si Matyáš, než úplně usnul. 

Autor:  Petra Raková