Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
29. června  2012  rubrika: Poradna

Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky – morče nejí

Poradna - Foto: Lucie Seifertová

PoradnaFoto: Lucie Seifertová

Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda nemáte zkušenost, že po zkrácení stoliček u morčete, morče nechce začít samo jíst. Nemáte nějakou radu? 

Míšu krmíme, snažíme se jí podbízet dobrůtkami, ale nic nezabírá. Nechce se jí kousat. K jídlu přijde, očuchá ho, ale do pupulky nevezme. Jídlo jí dáváme přímo my, dokonce se ho snaží vyplyvnout, až když jí ho dám až pod stoličku, donutí se párkrát kousnout a pak se jí příkrm, který děláme v papulce rozpustí a zbaští ho. Neláká jí ani zelené z petržele nebo mrkve, natož seno. Předem děkuji za jakoukoli radu. 

Dobrý den Moniko.
Většinou bývá příčinou nejedení přerůstání stoliček. To znamená, že se stoličky sami dostatečně neobrušují, až vyrostou do takového tvaru, že morče nemůže kousat a přestane jíst. Stav stoliček zjistí veterinář po vyšetření tlamičky speciálním přístrojem (já to dělám otoskopem – takovou lampičkou nastavenou trubičkou, kterou strčím morčeti do tlamičky). Stoličky totiž nejsou morčeti vidět po otevření tlamičky, to vidíme jen přední zuby – řezáky. Pokud veterinář zjistí, že stoličky jsou přerostlé, upraví je morčeti po jeho uspání (v narkóze). 

Po upravení zubů by mělo morče začít normálně jíst. Když tomu tak není, může být příčin nechutenství několik.
Jedním z důvodů proč morče po zákroku nežere, je možnost poranění měkkých tkání v tlamičce při krácení stoliček. Může dojít k poranění dásní, jazyka nebo patra. To by měli napravit léky proti bolesti a léky na podporu hojení. 

Dalším důvodem může být, že má morče ještě nějaký jiný problém, který se projevuje nechutenstvím. Nejčastěji to může být zánět na zažívacím ústrojí, vnitřní parazité, nebo narušení rovnováhy střevní mikroflóry (změna složení bakterií ve střevě). Proto bych doporučovala znovu navštívit veterináře, aby morče ještě znovu klinicky vyšetřil (prohmatal bříško)a také vyšetřil jeho bobečky, kvůli možným parazitům. 

Ty můžeš morčeti pomoci tak, že ho budeš nadále krmit, tak jak popisuješ… Vhodné je podávat mu vlákninu – kup si nějaký kvalitní džus s vlákninou – to jsou takové ty kousky, které ve 100% džusu plavou. Ideální z hlediska složení je džus ananasový. 

Autor:  Kateřina Hýková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média