Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
22. srpna  2013  rubrika: Příroda a dobrodružství

KROUŽKOVÁNÍ PTÁKŮ

Kroužkování ptáků - Foto: Barbora Buchalová

Kroužkování ptákůFoto: Barbora Buchalová

Víte, že vědci z celého světa s pomocí miliónů nadšenců kroužkují ptáky už více než 100 let? Za tu dobu se dozvěděli o ptácích mnohem víc než naši předci, kteří ptáky jenom pozorovali.

Co to je kroužkování?
Ptáci dostanou na nohu hliníkový kroužek. Jsou na něm vyražena čísla a písmena, která říkají, kde dostal pták kroužek.  

Nejdřív se musí pták odchytit. Ti menší uvíznou v jemných sítích. Musí se hned opatrně ze sítě vymotat, schovat do látkového sáčku a honem s ním běžet tam, kde jim ornitologové (tak se říká lidem, kteří ptáky studují) změří křídla a délku ocásku, zváží je v kornoutu (zobáčkem dolů, aby neuletěli), dostanou na nožku kroužek s čísly a s písmeny, určí se, jestli je chycený ptáček samička nebo sameček, odhadne se stáří a pustí se na svobodu.  

Všechno se pečlivě zapíše a pak se všechny údaje pošlou do Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze. Často se do sítě chytí pták, který už kroužek má – a ornitologové se podívají do počítače a už vědí, kdy a kde byl ptáček kroužkován. Dozvědí se pak hodně věcí. S mikrofonem jsme navštívili rybník Řežabinec na Písecku. Potkali jsme děti. Co říkaly? 

 

Kroužkování

Vložit na svůj web

Rybník Řežabinec je lemován rákosím. Na břehu stojí dřevěná pozorovací věž. U věže sedí kroužkovatelé, před sebou mají spousty hliníkových kroužků různých velikostí, zvláštní kleště, látkové sáčky, jemné váhy, měřítka a sešity, tužky a kdoví, co ještě. Od věže vede rákosím až k volné vodě široká lávka. Podél lávky je natažená síť. U sítě je Karel Pecl a v síti visí malý ptáček hlavou dolů. 

 

Kroužkování, Pecl

Vložit na svůj web

Někdy příště se dozvíme, jak se kroužkují velicí ptáci – třeba čápi, volavky nebo orli. Ale teď bychom si mohli zopakovat proč se ptáci kroužkují... 

 

Kroužkování - proč se kroužkuje?

Vložit na svůj web

A ještě malé upozornění - najdete-li ptáka s kroužkem, nikdy na něj nesahejte holou rukou. Nejlepší je zavolat někoho dospělého, kdo se kroužkováním ptáků zabývá.