Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
13. srpna  2014  rubrika: Příroda a dobrodružství

UŠOUN V PRALESE

Ušoun v Boubínském pralese - Foto: Barbora Buchalová

Ušoun v Boubínském praleseFoto: Barbora Buchalová

Jsou prázdniny a tak i moderátorka Šárka vyrazila na výlet. A protože Ušoun škemral, ať ho vezme taky, přibalila ho do batohu.

Ještě zbývalo vymyslet cíl. Což není vůbec jednoduché, když uvážíte, že je všude v České republice hezky. Nakonec se ale Šárka s Ušounem rozhodli pro prales.  

Ušoun se těšil na opice a liány a byl trochu překvapený, že kolem něj rostou spíš smrky a buky. Ale vám je to asi jasné, že? Vždyť prales máme i u nás. Je to les, který člověk nechává růst a nezasahuje do něj. A Šárka s Ušounem se vypravili na Šumavu do Boubínského pralesa. 

Ušounovi se moc líbilo u jezírka. Dozvěděl se, že tohle jezírko udělali lidé, ne příroda, a to proto, že se díky němu pouštělo víc vody do kanálu, kterými se kdysi plavilo dříví z lesů do údolí. 

A pak už vlezl Šárce do batohu a vydali se spolu kolem toho pralesa. Tohle cestování je moc prima... 

Ušoun a kořen - Foto: Šárka Fenyková

Ušoun a kořenFoto: Šárka Fenyková

Jenomže najednou Ušoun hop a už byl z batohu venku. „Jé, Šárko, prolézačka“ , křičel Ušoun Rušoun. A Šárka se nejdřív smála a potom mu vysvětlila, že to není prolézačka, ale chůdovitý kořen. To je taková přírodní zajímavost. Vypadá sice jako tunel stromem, ale vznikne tak, že se malé semínko stromu uchytí a vyklíčí na jiném padlém stromě. A jak roste, obejme svými kořeny ten starý strom. Po nějaké době starý kmen padlého stromu úplně zetlí a zmizí a mladý strom najednou nemá co objímat a tak je pod ním díra. 

Pak začala ale cesta stoupat…uf, to se Ušounovi moc nechtělo a zase si vlezl zpět do batohu a nechal se odnést až na rozhlednu Boubín. To byl nejvyšší bod, který spolu s Šárkou ten den zdolali. 

Ušoun ve vlaku - Foto: Šárka Fenyková

Ušoun ve vlakuFoto: Šárka Fenyková

No a pak už zase tradá za dalším dobrodružstvím.