Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
26. října  2012  rubrika: Uslyšíte v rádiu

Hra 27. 10. a pohádka 28. 10. 2012

Poslech pohádek - Foto: Lucie Seifertová

Poslech pohádekFoto: Lucie Seifertová

V sobotu ve 13:00 pravidelně vysíláme napínavé rozhlasové hry se spoustou známých herců a v neděli, taky ve 13:00, si můžeš poslechnout nejrůznější pohádková vyprávění na stanici Český rozhlas 2 – Praha. Zde se dozvíš aktuální víkendový program.

Sobotní hra 

27. 10. Hostina barona Prášila
V sobotu 27. října vás zveme na poněkud netradiční hostinu. Pořádá ji neúnavný mluvka, fantasta a pábitel baron Prášil a hlavním menu jsou jeho hrdinské historky a zábavná hra s fantazií. Společnost bude vybraná – Ladislav Frej, Květa Fialová, Daniela Černá, Jiří Lábus a řada dalších.
V sobotu po 13. hodině nás tedy čeká příjemně strávená hodinka a skvělý rozhlasový zážitek. 

Nedělní pohádka 

28. 10. Výběr z pohádek podle hlasování posluchačů: 

Anička skřítek a Slaměný Hubert
Rozhlasová pohádka Anička skřítek a Slaměný Hubert vznikla na základě knížky básníka Vítězslava Nezvala a zavede nás do zvláštního dětského světa, skládajícího se ze skutečných příhod i ze snů, z drobných slovních hříček, obrazů a imaginárních představ, v nichž nic není nemožné a téměř vše je dovoleno. Je to příběh dětské fantazie, tu žertovné, tu strašidelně tajuplné. Společně s dětmi – malou Aničkou, co vypadá téměř jako skřítek, a neposedným Hubertem, který právě ztratil svůj slaměný klobouk, se můžeme vydat do prapodivné zoologické zahrady, v níž všichni jako by byli padlí na hlavu, v říši loutek se setkáme s mouřeníny, dozvíme se, co je za vysokou zdí, kdo jsou Zulukapři a nakoukneme do studny za jednou Rusalkou, kterou drží v zajetí Fuj-a-vice.
Neobyčejné putování je vlastně jednou velkou hrou a zároveň zkouškou, zdali si hrát ještě umíme. Společné cesty se zcela jistě zúčastní Marek Eben. Alexandra Vebrová, Petr Nárožný, Jana Koubková, Martin Zahálka a mnozí další. 

Kalif - čáp
Wilhelm Hauff patří k předním světovým pohádkářům. Ačkoli žil již před dvěma sty lety a zemřel v pouhých pětadvaceti letech, jeho pohádky hojně inspirované kolébkou pohádkových příběhů, Orientem, nepostrádají svůj romantický půvab i dějově vypjaté okamžiky často spojené s magickým kouzlem čarovných proměn. Taková je i pohádka Kalif – čáp. Na jedné straně stojí průvodce – básník, stejně laskavý jako samotný vládce Bagdádu kalif Chasid a jeho sestra princezna Ajša, na druhé straně je pak poťouchlý čaroděj kníže Kašnur, který se chce prostřednictvím svého syna Mirzy zmocnit vlády nad zemí. K jeho plánu mu stačí jedno jediné latinské slovo a pak bezstarostný smích lapeného vládce a jeho vezíra. Dílo zkázy zdá se být dokonáno. Jenže v pohádkách vždy i to nejmocnější kouzlo může být zlomeno silou, či spíš citem, na který žádná čaromoc nedosáhne. Jestli tomu tak bude i v této pohádce, o tom v rozhlasové nahrávce z roku 1996 budou vyprávět Pavel Soukup, František Němec, Boris Rösner, Věra Bučinová, Daniela Kolářová a další. 

Krápník a Františka
Původní pohádka Krápník a Františka vznikla již v roce 1965 jako první autorská rozhlasová pohádka Zdeňka Svěráka. Humorně laděný příběh se zčásti odehrává v podzemní jeskyni, jíž vévodí popudlivý krápník Punkvák, který miluje klid a pomalu ubíhající čas a se zlobnou nevolí pozoruje a také zaznamenává zdánlivé nepravosti, které se mu dějí nad hlavou, na zemském povrchu. Tam se zatím na kolečkových bruslích prohání princezna Františka a jako o závod běhá jeden ze tří bratrů toužící najít ozvěnu. Jenom nedorozumění svede ty dva dohromady, ale princezna je od té chvíle jako vyměněná a touží po jediném – provdat se. Aby však dostála své urozenosti, nechá vypsat soutěž spojenou s úkolem nalézt obyčejnou sponku do vlasů. Nápadníci jsou pouze dva, sourozenci Ludva s Otou. A co jim se nepodaří za bílého dne uprostřed královských komnat, dokáže jejich třetí bratr v temnotě krápníkové jeskyně. Ovšem jestli se ptáte, zda byla svatba, jako se ptal Zdeněk Svěrák v jiné pohádce, pak pro tentokrát zůstane tato otázka nezodpovězena.
V pohádce si zahráli Josef Kemr, Ilja Racek, Milan Neděla, Jaroslav Satoranský, Jana Drbohlavová a Nina Popelíková. 

Autor:  Václava Ledvinková
Pořad: Pohádka  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 13:05  |  Délka pořadu: do 55 minut