Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
6. srpna  2012  rubrika: Uslyšíte v rádiu

Hajaja 6.-12. 8. 2012

Hajaja - Foto: Lucie Seifertová

HajajaFoto: Lucie Seifertová

Týdenní pozvánka k poslechu pohádky na dobrou noc pro děti předškolního a mladšího školního věku. Vysíláme každý den od 19:00 hodin. K rádiu zveme i rodiče a prarodiče, kteří si určitě rádi zavzpomínají na dobu, kdy tyto pohádky jako malí sami poslouchali.

Pohádky z Krakonošovy zahrádky 

Příběhy inspirované horskou přírodou a krkonošským lidovým vyprávěním nám představí legendy o tom, kde se na zemi vzaly různé rostliny a jak získaly svá jména. Původní pohádkový seriál pro rozhlas napsala prozaička, dramatička a autorka knih pro děti a mládež Marie Kubátová, která 8. srpna oslaví 90. narozeniny. S rozhlasem spolupracuje od 50. let a vytvořila celou řadu her a pohádek a také mnoho seriálů rozhlasového skřítka Hajaji. Pohádky z Krakonošovy zahrádky byly napsány v roce 1996 a rok později je natočila režisérka Mária Křepelková, vypráví Václav Postránecký.


6. 8. - 1. část: Devětsil
Za časů, kdy nad horami vládl Krakonoš, chtěl v království lesních panen hospodařit sedlák. Když zasíval obilí, Krakonoš se rozpálil mocným hněvem a zarazil sedláka devět sáhů pod zem. Dýchl nad ním zlým dechem a země se zavřela. Jestli se sedlákovi podařilo zpod trojí poklice dostat ven, o tom uslyšíme v pondělním Hajajovi. 

7. 8. - 2. část: Šafrán jarní
Šel malíř do světa a tu proti němu vystoupily z háje dvě divukrásné panny. Jedna celá v bílém a druhá oblečená do zelených závojů. Po malířovi žádaly, aby je rozsoudil, která z nich je krásnější. Když si malíř vybral barevnější pannu, bílá se rozhněvala a začala se mstít. 

8. 8. - 3. část: Sedmikráska
Žila jedna chudobná děvečka husopaska. Když vyslechla, jak si husy povídají o sedmikrásném potoce, který kdysi tekl, rozhodla se, že najde studánky zanesené listím a probudí studánkové víly, aby se voda zase rozproudila.

9. 8. - 4. část: Silenka nadmutá
Mlynářova dcera Baruška byla nemastná, neslaná, trochu jako ovesný vdolek. Ženiši se za ní nijak nehrnuli. Když panímáma mlynářka slyšela o vodě krásy, kterou má ve svých flaštičkách dryjáčník Vurclvincl, rozhodla se, že se za ním s dcerou vydá. Jak to dopadlo, o tom nám poví Hajaja ve čtvrtek. 

10. 8. - 5. část: Hasivka orličí
Polského vojáka s praporem dvouhlavé orlice zajal ptačí král. Rozhodl se získat prapor coby obraz ptačího pámbíčka. Přivedl vojákovi krásnou pannu, která měla zajistit, aby u ptačího krále švarný muž i s praporem zůstal. Všem mohlo být dobře, kdyby se neozval hlas vojenské trubky.

11. 8. - 6. část: Kopřivová Káča
Když se narodila Kačenka, řekla prabába selce: „Kdyby bylo zle, schovejte děvčátko u mne.“ I stalo se, že přišla válka, selka ukryla děvče k prabábě a cesta k jizbičce zarostla kopřivami. Až jednou šel zpustošeným krajem voják a hledal nocleh. Šavle mu prosekala cestu kopřivami až k chaloupce.

12. 8. - 7. část: Pohádka o vřesu
Jak šel čas, zestárl i vítr. Zavolal si k sobě mladého a začal ho učit, co je potřeba dělat, aby dobře sloužil lidem. Když starý vítr syna zaučil, předal mu svou živnost a s ní i klíče od větrné maštale. Jak mladý vítr zúročil to, co se naučil, nám bude vyprávět nedělní Hajaja. 

Pořad: Hajaja  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-neděle 19:45  |  Délka pořadu: do 10 minut