Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
7. srpna  2012  rubrika: Co se kde šustne

1. srpnové kalendárium (7. 8. – 13. 8. 2012)

Kalendárium - Foto: Lucie Seifertová

KalendáriumFoto: Lucie Seifertová

Ahoj! Jestli chceš být v obraze, přečti si naše kalendárium. Dozvíš se o aktuálních výročích sportovců, herců, zpěváků a jiných známých osobností, ale také o významných lidech minulosti a důležitých chvílích našich i světových dějin.

7. srpna 2002 začaly nejničivější povodně v novodobých dějinách České republiky. Zasažena byla třetina území včetně Prahy. Trvaly do 17.8. a vyžádaly si 17 obětí na životech. 

Roku 1858 byl odeslán první telegram přes Atlantský oceán. 

8. srpna 1786 provedli francouzští horolezci Jacques Balmat a Michel Paccard první výstup na horu Mont Blanc. Mont Blanc je nejvyšší hora Alp a států Evropské Unie, vypínající se v Montblanském masivu na francouzsko-italském pomezí do výšky 4810 m n. m. 

Roku 1945 se narodil Štěpán Rak, světový kytarový virtuos, skladatel a profesor pražské Akademie muzických umění. 

9. srpna 1914 se narodila Tove Janssonová, finská spisovatelka píšící švédsky a ilustrátorka knížek pro děti. Jejím nejslavnějším dílem jsou knihy o skřítcích mumincích a jejich přátelích. 

70. narozeniny slaví Karol Sidon, vrchní zemský a pražský rabín, dramatik, spisovatel. 

10. srpna 1492 byl zvolen papežem Rodrigo de Borgia z významného rodu Borgiů a přijal jméno Alexandr VI. Jeho současníci jej obdivovali pro diplomatickou obratnost a přesvědčivé vystupování, z hlediska jeho soukromého života plného skandálů a úskočného taktizování byl však jednou z nejtragičtějších postav papežství a neštěstím pro církev. 

11. srpna 1882 byl v Praze zahájen veřejný telefonní provoz. 

Roku 1948 se narodil Jan Palach. Český student, který se na protest proti okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy upálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze. Zemřel o několik dní později, 19. ledna 1969. 

12. srpen je Mezinárodním dnem mládeže.  

Roku 1859 provedl nezaměstnaný Edwin Laurentin Drake na svém pozemku pokusný vrt, a v hloubce 21 metrů narazil na obrovské zdroje ropy. Když nainstaloval čerpadlo, získával denně 5000 litrů ropy. Ta se tehdy prodávala za 20 dolarů za barel (= 159 l). Nález vedl k rychlému rozvoji petrolejářského průmyslu. 

13. srpna 1728 stanul velitel vědecké expedice, Dán v ruských službách Vitus Jonassen Bering, jako první na severním cípu poloostrova Čukotka.  

V roce 1929 byl v pražském kině lucerna uveden americký film Loď komediantů – první zvukový film promítaný v Československu. 

Autor:  Jana Hudousková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média