Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
3. ledna  2013  rubrika: Co se kde šustne

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Čtení a dívání nudu zahání

Čtení - Foto: Barbora Buchalová

ČteníFoto: Barbora Buchalová

Ahoj holky a kluci! Máte rádi knížky? Chodíte do divadla nebo do kina? Pokud ano, pak je tato rubrika pro vás ta pravá. Nejmenší děti si na pomoc zavolají někoho staršího, kdo jim přečte nejen článek, ale později třeba i celou knihu. A tady jsou tipy, které jsme pro vás připravili.

Začarovaný tatrmánek a Prapsi 

O Jaroslavu Vrchlickém se určitě budete učit v hodinách českého jazyka. Už nyní se ale seznamte s jeho tvorbou pro vás nejmenší. Možná zjistíte a budete spolu se svými rodičemi překvapeni, jak je pestrá. Bohatě ilustrovaná publikace Začarovaný tatrmánek s červenou obálkou otevírá nové obzory.
A kdybyste náhodou něčemu nerozuměli, nezoufejte – v závěru najdete rubriku Zatmělá slova, kde je vše vysvětleno. Například se tu dozvíte, že “tatrmánek” znamená “kejklíř, šašek, loutka, figurka z papíru”. 

Knihy - Foto: Barbora Buchalová

KnihyFoto: Barbora Buchalová

Ukázka z básně Dětská: 

Maličká písnička
jest jako rolnička,
zacinká, ulétá
vesele do světa;
jest jako růžička... 

Jaroslav Vrchlický: Začarovaný tatrmánek
(pro děti od 7 let)
Ilustroval Tomáš Klepoch
Albatros, 2012

Druhá knížka, kterou vám dnes doporučujeme, vypráví o tom, kdy, proč a jak se stal pes nejlepším přítelem člověka. Jmenuje se Prapsi a čtenáře zavede do dávných časů, kdy byl svět “mnohem tišší, a protože všichni slyšeli, co si druhý myslí, mluvit nepotřebovali”. Takovou dobu by možná stálo za to někdy na chvilku vrátit, co myslíte? Jestli máte čtyřnohého kamaráda, nezapomeňte mu pošeptat do ucha, že jeho předchůdce se jmenoval Archibald a měl bílo-hnědo-černý kožich. 

Přejeme vám hezké čtení a přemýšlení nad literaturou i v roce 2013. 

Lenka Wimmerová: Prapsi
Ilustrovala Denisa Grimmová
Mladá fronta, 2012 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média