Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
24. července  2012  rubrika: Co se kde šustne

4. červencové kalendárium (24. 7.–30. 7. 2012)

Kalendárium - Foto: Lucie Seifertová

KalendáriumFoto: Lucie Seifertová

Ahoj! Jestli chceš být v obraze, přečti si naše kalendárium. Dozvíš se o aktuálních výročích sportovců, herců, zpěváků a jiných známých osobností, ale také o významných lidech minulosti a důležitých chvílích našich i světových dějin.

24. července 1911 objevil americký cestovatel Hiram Bingham opevněné město Inků Machu Picchu. Město se nachází ve výšce 2700 metrů na nepřístupném vrcholku peruánských And. 

Roku 1946 se narodil Vlastimil Harapes, český herec, tanečník a choreograf, dlouholetý člen a sólista baletu Národního divadla v Praze. Můžeme ho znát z televizních filmů Jak dostat tatínka do polepšovny, kde ztvárnil postavu Jindřicha, či z pohádky Pana a netvor. 

25. července má v občanském kalendáři svátek Jakub. Jméno je hebrejského původu, význam bývá vykládán jako „ten, který se drží za patu“, přeneseně „druhorozený“. Podle Bible se totiž patriarcha hebrejského národa Jákob narodil jako druhé z dvojčat a držel se při porodu svého staršího bratra Ezaua za patu. Pranostika na tento den praví: Na svatého Eliáše dopoledne léto, odpoledne podzim, nebo O svatém Jakubě přicházejí silné bouře či Prší-li na svatého Jakuba, hádá se o suchém a teplém počasí. 

26. července 1943 se narodil britský hudebník Mick Jagger. Celosvětově se proslavil jako zpěvák kapely The Rolling Stones, kterou založil s Brianem Jonesem a Keithem Richardsem. V roce 2003 byl britským následníkem trůnu princem Charlesem pasován na rytíře s právem užívat titul Sir. 

48. narozeniny slaví v tento den americká filmová herečka Sandra Bullocková. 

27. července 1824 se narodil Alexandre Dumas mladší, francouzský spisovatel a dramatik, autor knihy Dáma s kaméliemi. 

50. narozeniny slaví v tento den český zpěvák, skladatel a textař Janek Ledecký, autor muzikálů Hamlet, Galileo a Vánoční zázrak aneb Sliby se mají plnit o Vánocích. 

28. července 1914 vyhlásilo Rakousko - Uhersko válku Srbsku. Důvodem byl atentát spáchaný 28. června 1914 v Sarajevu na následníka rakousko - uherského trůnu Ferdinanda d´Este a jeho manželku. Atentát posloužil jako záminka k rozpoutání 1. světové války. 

29. července má svátek Marta. Jméno je aramejského původu, znamená „paní domu, hospodyně“, v přeneseném významu „pečlivá“. Svatá Marta byla Kristova učednice, spolu se svým bratrem Lazarem a sestrou Marií žila v Betánii. Podle evangelia sv. Lukáše Ježíš se svými učedníky jednou navštívil jejich dům. Zatímco pilná hospodyně Marta hosty obsluhovala, Marie si sedla k Ježíšovým nohám a poslouchala jeho slova. Když se proti tomu Marta ohradila a žádala od své sestry pomoc, Kristus jí řekl: „Marto, Marto, děláš si starost pro mnoho věcí. Jen jedno je třeba. Marie volila dobře, vybrala si to, oč nepřijde.“ Když později zemřel její bratr Lazar, přivolala Marta Krista, jenž dokázal Lazara probudit k životu. Sv. Marta je patronkou hospodyň, kuchařek, dělnic, pradlen, hostinských, sochařů, malířů a umírajících. 

30. července 1971 přeplaval František Venclovský jako první Čech kanál La Manche za 15 h a 26 min. 

80. narozeniny slaví v tento den česká herečka Alena Vránová, známá z filmů Hrátky s čertem, Pyšná princezna či Dovolená s Andělem. 

Autor:  Jana Hudousková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace