Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
2. října  2013  rubrika: Co se kde šustne

MAMI, TATI, PŘEČTI MI: Čtení a dívání nudu zahání

Čtení a dívání nudu zahání - Foto: Barbora Buchalová

Čtení a dívání nudu zaháníFoto: Barbora Buchalová

Ahoj holky a kluci! Máte rádi knížky? Chodíte do divadla nebo do kina? Pokud ano, pak je tato rubrika pro vás ta pravá. Nejmenší děti si na pomoc zavolají někoho staršího, kdo jim přečte nejen článek, ale později třeba i celou knihu. A tady jsou tipy, které jsme pro vás připravili.

Tabook a Ježkovy voči 

Od 3. do 5. října se koná 2. ročník festivalu malých nakladatelů Tabook v Táboře. Nenechte si ujít tu část programu, která je věnovaná nejmenším návštěvníkům.
Z nabídky vybíráme tyto akce: 

V pátek 4. října od 16 do 18 hodin a v sobotu 5. října od 13 do 14 hodin si můžete zahrát na tvůrce knih. Dozvíte se, že čeho se knížka skládá a co všechno by měla obsahovat. Pomocí jednoduché skládané vazby si pak jednu obrázkovou sami vyrobíte. Pořádá seskupení NAPOLI v Galerii UMA-UMA (Budějovická 1258/16). 

V sobotu 5. října si přijďte od 10 do 11 hodin poslechnout pohádku O smutné továrně. Napsal ji Radovan Lipus a číst ji bude šéfredaktorka nakladatelství Meander Iva Pecháčková taktéž v Galerii UMA-UMA. 

Ukázka:
"Ten příběh je dlouhý, klikatý a prudký jako řeka. Někdy jiskřivě radostný, jindy zas kalně smutný. A na přečtení čeká. Začíná na téhle stránce, u pramene. Na konci této malé knížky složený do písmenek, do moře otázek vtéká. Pramen je kde? Ve stráni, v horách Jizerských. Kdysi. Kdesi. Té stráni sluší hlučné jarní květiny i tichý zimní sníh. Dokola kolem tmavě modré lesy. Na stráni chalupa, v ní tkalcovský stav v plné práci. Do dveří vstupuje tkadlec Jakub Steiner, po dlouhé cestě živ a zdráv. S dobrou zprávou se domů vrací. Z údolí, z města, zdola." 

Poslední tip je pro ty z vás, kteří se ničeho nebojíte.
V sobotu 5. října bude od 15 do 16:30 hodin na náměstí TGM představena děsivá černočerná krabička 12 hororů s rakvičkářskou dílnou pro otrlé a divadlem Černá paní Terezy Říčanové.
Další informace najdete na stránce tabook.cz

Osm příběhů přináší spisovatelka Stanislava Reschová v knize Ježkovy voči a jiné pohádky (vydal Albatros v roce 2012). Zavede vás třeba do zoologické zahrady, kde zažila holčička Alenka moc zajímavé věci s opicemi. A nezapomeňte si prohlédnout i ilustrace od výtvarnice Kataríny Ilkovičové. 

Ukázka:
"Když Alenka povyrostla, už si to opravdu pamatovala. Někdy si dokázala sama přelabikovat, co je psáno na cedulích u každého zvířete. Nejraději měla opice. Postávala před jejich klecí vždycky dlouho a smála se jejich kouskům. Jak si vzájemně z kožíšků vybírají blechy, jak se houpají na větvích stromů."
www.albatrosmedia.cz 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)