2. svtov vlka

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Operace Market-Garden

Letecký výsadek - Autor: U.S. National Archives

21.09.2004 16:06 Průběh jedné z největších vzdušných výsadkových operací druhé světové války, operace Market-Garden, je zřejmě dobře znám i širší veřejnosti díky knize Cornelia Ryana Vzdálený most a zejména filmu s hvězdným obsazením, který podle ní natočil v roce 1977 režisér Richard Attenborough. Naopak u nás téměř neznámý, i když lepší, je film Jejich je sláva, jenž o této akci vznikl již v roce 1946. Režisér Brian Desmond Hurst si tehdy k natáčení bojových scén pozval do Arnhemu příslušníky 1. britské výsadkové divize, tedy jednotky, která v těchto místech od 17. do 25. září 1944 bojovala. Duchovní otec akce, britský polní maršál Bernard Montgomery, nezamýšlel útokem na holandské mosty nic menšího než urychlení konce války...

Plné znění

15. září - Den bitvy o Británii

Stíhačka Hawker Hurricane - Autor: archiv

17.09.2004 11:13 I když je obtížně stanovit přesný začátek a konec letecké bitvy o Británii, současní britští historici se shodují v tom, že trvala od 10. července do 31. října 1940. Za rozhodující zlom v tomto střetnutí se obvykle považuje 15. září, což je ostatně datum, které je v britských kalendářích označeno jako Den bitvy o Británii. Měl to být konečný úder; toho dne vyslal Göring nad Británii více než tisíc letadel. Jak britské velení, které již dříve vyhlásilo heslo "Cromwell", znamenající stav nejvyššího ohrožení, předpokládalo, v tu dobu měla začít německá invaze. RAF se ale podařilo útok Luftwaffe odrazit, britské ztráty byly oproti německým poloviční. O dva dny později odložil Hitler operaci Lvoun, tedy invazi na Britské ostrovy, na neurčito.

Plné znění

Monty - mistr válečných polí

Montgomery - Autor: U.S. National Archives

07.05.2004 16:06 Polní maršál Bernard Law Montgomery, známý pod přezdívkou Monty, patřil za druhé světové války k nejlepším, i když nezřídka také nejkontroverznějším britským generálům. Veřejnost si získal především svým vítězstvím u El Alameinu v roce 1942. Z afrického a později italského tažení se do Británie vrátil na počátku roku 1944, aby se podílel na plánování invaze do Francie jako velitel spojeneckých pozemních sil.

Plné znění

Jack Toombs - zadní střelec, který s Němci bojoval po svém

Jack Toombs - Autor: AirVenture

19.02.2004 Úspěšnost spojeneckých leteckých útoků, která se stala jedním ze základních stavebních kamenů vylodění v Normandii, závisela do značné míry na výkonu tzv. "značkařů" (Pathfinders). Šlo o stroje letící v čele dlouhého proudu britských či amerických bombardérů, které přesnými zásahy zápalnými pumami vyznačily cíl. Sestřelení pathfinderu, nebo dokonce takzvaného "ceremoniáře", tedy letounu, který celý nálet vedl, bylo divokým snem snad každého německého nočního stíhače. "Berany" pathfinderů přitom svírala naprostá elita mezi spojeneckými piloty.

Plné znění

Jeden z nemnohých

Peter Brothers - Autor: archiv

13.02.2004 Když mi pětaosmdesátiletý komandér britského impéria Peter "Pete" Brothers přišel naproti ke dveřím svého domku v Eastbury severně od Londýna, prozkoumal jsem napřed nenápadně jeho košili. Neměl jsem v úmyslu zjišťovat, jestli je vzorně vyžehlená, ale byl jsem zvědavý, zda první knoflík shora nebude okatě rozepnutý. Právě to byla totiž kdysi pečlivě dodržovaná výsada a zároveň poznávací znak "nepatrného množství" stíhacích pilotů Royal Air Force (Britského královského letectva RAF), kterým britský ministerský předseda Winston Churchill připsal v roce 1940 záchranu Spojeného království ze spárů nacistické Luftwaffe.

Plné znění

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: 2. svtov vlka
v rubrice: Lid (Velk Britnie)

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas